Ochránci přírody vypustili do volné přírody u Ivančic na Brněnsku 55 syslů, v tamních dvou koloniích mají zvýšit počty zvířat. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolína Šůlová. Syslové patří ke kriticky ohroženým druhům, ochránci je do volné přírody vypouští pravidelně.
Kolonie syslů byly kdysi na území Čech a Moravy početné. Za komunismu se ale zintenzivnilo zemědělství, mnohé syslí kolonie zanikly a sysel se dostal na seznam ohrožených zvířat. Nyní jsou domovem tohoto živočišného druhu především letiště. Na jihu Moravy například v Brně-Medlánkách, ve Vyškově či v Břeclavi.
"Vypouštění syslů na vybrané lokality, kde posilují stávající populace, probíhá už několik let. Zvířata se umisťují do předem připravených nor, aby hned neutekla. Na obou místech, kde jsme je dnes vypustili, už sysli žijí, ale jejich počty klesají. Důvodů je pravděpodobně více – od lovu toulavými kočkami přes přívalové srážky po nedostatečné sečení trávníků," uvedla Jitka Matoušová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a koordinátorka záchranného programu.
Posilování málo početných populací a zakládání nových kolonií na předem vytipovaných územích patří k aktivitám záchranného programu. Ochránci sysly pravidelně monitorují, zajišťují pastvu a kosení trávy na místech jejich výskytu nebo odchovy zvířat v partnerských zoologických zahradách a záchranných stanicích. Sysly, které ochránci vypustili u Ivančic, jsou ze Zoo Brno a švédské Zoo Nordens Ark.
"Naší prioritou je samozřejmě udržet krajinu ve stavu, kdy poskytuje domov co nejširšímu spektru rostlin a živočichů. V případech, kdy se to nedaří, přicházejí na řadu speciální opatření – jako je třeba právě záchranný program pro kriticky ohroženého sysla. Když jsme se záchranným programem pro sysla před více než 15 lety začínali, odhadovalo se, že u nás žije zhruba 3600 syslů, nyní jsme na téměř 7000. I když zdaleka není vyhráno, tak se zdá, že tato práce má smysl," uvedl ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc.
