Pacienti druhé kategorie z moci úřední. Kdo rozhoduje o jejich léčbě

Zdraví
16. 5. 2025 11:54
Způsob, kterým měla být v ČR hrazena léčba pacientům s tzv. vzácnými onemocněními, evidentně přestává fungovat. Nemocní se v praxi stále častěji setkávají s tím, že jim pojišťovny zamítají žádosti o úhradu léků, které jim lékař jako jediné možné předepsal.

Petra je 43letá maminka dvou synů. Před několika lety se u ní projevila Friedreichova ataxie – vzácné vrozené onemocnění postihující nervový systém, jehož průběh, bohužel, není dobrý. Propuká zpravidla mezi 5. a 15. rokem věku, ale může se objevit, jako v případě paní Petry, až v dospělosti. Nemocní postupně ztrácejí koordinaci pohybů končetin, postihuje je svalová slabost, poruchy řeči, deformace páteře a také onemocnění srdce či cukrovka. Nemoc je progresivní, to znamená, že se jinak mentálně i fyzicky zdravý člověk nakonec stává ležícím pacientem plně odkázaným na péči ostatních a zpravidla předčasně umírá na komplikace spojené s onemocněním, zejména ty srdeční.

Začátkem roku 2024 svitla paní Petře naděje – na český trh přišel první a dosud jediný lék na Friedreichovu ataxii omaveloxolon. Nemoc sice nedokáže vyléčit, ale dokáže až o polovinu zpomalit její postup a pacienty vrátit do stavu, ve kterém byli před dvěma lety. Dost na to, aby získali drahocenný čas a měli šanci dočkat se objevu nějakého nového léku, který bude umět jejich onemocnění definitivně léčit. „Pro mne, která se již dnes pohybuji s pomocí chodítka a vím, že mne čeká invalidní vozík, by to znamenalo, že budu ještě dalších několik let schopna se postarat sama o sebe a o rodinu, uvařit, vyprat…,“ říká paní Petra.

Lék na trhu je, lékaři jím chtějí léčit, ale rozhodují pojišťovny

Přestože Státní ústav pro kontrolu léčiv doporučil zařadit omaveloxolon mezi léčivé přípravky hrazené z veřejného zdravotního pojištění, Ministerstvo zdravotnictví ČR na základě zamítavého stanoviska svého poradního orgánu úhradu odmítlo. Léčba je tedy dostupná pouze prostřednictvím individuální žádosti podle paragrafu16 zákona o veřejném zdravotním pojištění, který umožňuje zdravotním pojišťovnám výjimečně platit i léčbu, která v ČR nemá stanovenu úhradu, pokud pro pacienta není k dispozici žádná jiná alternativa. A to v případě Friedreichovy ataxie skutečně není, což jasně uvádějí i mezinárodní klinická doporučení (https://frdaguidelines.org/).

Paní Petře její zdravotní pojišťovna ale úhradu omaveloxolonu zamítla. Důvod? V klinické studii, která potvrdila jeho účinnost, byli zařazeni pacienti max. 40letí – a jí „už“ je 42 let. „Nechápu… Podle pojišťovny když něco funguje ve 40 letech, tak ve dvaačtyřiceti už ne?!“ netají své zklamání paní Petra.

Odůvodnění se diví i farmakoekonom Tomáš Doležal „Prakticky všechny studie s novými léky mají nějaká omezení týkající se zařazování pacientů – ať už jde o věk nebo třeba současnou přítomnost nějakých jiných onemocnění.  Ale neznamená to, že by pak takoví pacienti nemohli být v praxi v souladu se schváleným souhrnem informací o přípravku tímto lékem léčeni. Uvádí se, že kdybychom striktně podávali jakékoli léky pouze pacientům, kteří svými charakteristikami odpovídají populaci, na které byly studovány, léčilo by se v praxi obecně jen 20–30 % všech nemocných… Takže pokud je v klinické studii účinně léčen třicátník, čtyřicátník, padesátník, není důvod, aby v reálné klinické praxi nemohl být léčen šedesátník či sedmdesátník.“

Loterie bez pravidel

Jen pro informaci, o kolika pacientech se vlastně bavíme: podle informací pacientské organizace Frieda (https://www.frieda.cz/), která pomáhá pacientům s Friedreichovou ataxií a jejich blízkým žije v Česku 48 osob s touto diagnózou, z toho 35 jich bylo specializovaným Centrem hereditárních ataxií doporučeno k léčbě omaveloxolonem. Na základě žádosti podle paragrafu 16 zákona o veřejném zdravotním pojištění léčbu zatím obdrželo 18 pacientů, u dalších 17 byla žádost zamítnuta, a to často z nejasných důvodů. Jinými slovy je to loterie – polovina nemocných úhradu dostane, druhá polovina zůstane bez léčby. A nikdo předem neví, na základě čeho jednou úředníci rozhodnou tak a podruhé jinak. Alespoň dva příklady za všechny.

Anetě je 21 let, prvním rokem studuje Vysokou školu ekonomickou. V 17 letech se u ní poprvé objevily poruchy chůze a třes ruky, když v ní nesla třeba šálek s kávou. Diagnóza zněla Friedreichova ataxie. Tou dobou ještě nebyla k dispozici léčba, dva roky mohla jen cvičit a docházet na rehabilitace, aby se její stav příliš rychle nezhoršoval. V červenci roku 2024 naštěstí zdravotní pojišťovna schválila žádost o její léčbu omaveloxolonem. „Od té doby na sobě pozoruji, že vydržím déle psát, ruka se mi neklepe, ani když přenáším skleničku, a chůze je stabilizovaná,“ říká Aneta a její ošetřující lékařka to potvrzuje: „Již po šesti měsících léčby, kdy by nám v podstatě stačilo, že by se stav nehoršil, nám testy u Anety ukázaly prokazatelné zlepšení. Takto výraznou změnu k lepšímu jsme před příchodem nové léčby nikdy u pacientů s Friedreichovou ataxií nezaznamenali a domnívám se, že nepochybně souvisí s léčbou.“

Svůj statečný boj s Friedreichovou ataxií i s existujícím „systémem-nesystémem“ naopak zatím bezúspěšně vede Miloš Ladra. Nemoc se u něj projevila v 18 letech, od jedenadvaceti je upoután na invalidní vozík. „Zatím mám ještě natolik zachovanou hybnost rukou, abych byl schopný soběstačnosti, práce na počítači a pohybu na vozíku. Přes veškerá úskalí jsem vystudoval vysokou školu a mám momentálně dvě práce, které mi umožňují udržet si jistou nejen finanční, ale i osobní samostatnost,“ říká pan Miloš. Jeho stav se ale bez jediné léčby, která je dnes dostupná, bude postupně výrazně zhoršovat. Přesto mu zdravotní pojišťovna žádost o úhradu omaveloxolonu zamítla. Důvody přitom byly zcela nejednoznačné a subjektivní. „Protože se nikdy nevzdávám, využil jsem možnosti odvolání, ale přišlo opět sporné zamítnutí. Pojišťovna v něm vlastně zpochybnila průběh a výsledky studie schválené světovými lékovými agenturami i platná mezinárodní doporučení pro management Friedreichovy ataxie,“ říká pan Miloš.

Rozhodnutím pojišťovny přišel o jedinou možnost, jak si do dalších let zachovat soběstačnost, práci i peněžní příjem. Bude odkázán na pomoc druhých a přestane žít svůj život, na který má, jako kdokoliv z nás, plný nárok. Pomoci by mu mohla sbírka, kterou založil na platformě Donio.cz. A snad i správní žaloba, kterou se rozhodl podat proti rozhodnutí zdravotní pojišťovny, je pro něj posledním možným právním krokem v jeho boji. Pokud uspěje, dá tím zároveň naději i ostatním pacientům „druhé kategorie z moci úřední“.

Více o Friedreichově ataxii a osudech pacientů na cestě k účinné léčbě a co nejdelšímu soběstačnému životu najdete na stránkách pacientské organizace Frieda

(přímý odkaz: https://www.frieda.cz/)

Více o životním zápase Miloše Ladry na platformě Donio.cz (přímý odkaz: https://donio.cz/pomoc-s-jedinou-moznosti-lecby-meho-vzacneho-onemocneni?utm_source=copylink&utm_medium=socialshare&utm_campaign=share_button&utm_content=anonymous-oxkld)

Petřin příběh můžete zhlédnout na https://youtu.be/PQqAtKFDWMs?si=ftEzliWnU326btYP

Anetin příběh můžete zhlédnout na

https://www.youtube.com/watch?v=6fjHe2Xte4I

Fotografie
Autor: PR ČLÁNEKFoto: ČTK

Další čtení

Žena je oficiálně mrtvá tři měsíce. Drží ji na přístrojích kvůli zákazu potratů

Zdraví
16. 5. 2025

Emoční kotvy. Dobrý sluha, ale špatný pán

Zdraví
16. 5. 2025
ilustrační foto

Chcete předčasně umřít? Nejlíp to jde ve třech krajích v zemi, ukázal výzkum

Zdraví
15. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ