Padesátce unesených žáků nigerijské školy se podařilo uprchnout, píší agentury

Zahraničí
23. 11. 2025 23:47

V Nigérii se 50 z více než 300 unesených žáků katolické internátní školy podařilo únoscům uprchnout. Dnes o tom informovaly agentury AP, Reuters a AFP s odvoláním na Nigerijské křesťanské sdružení (CAN). Ozbrojenci podle dostupných informací v pátek zaútočili na školu v oblasti místní správy Agwara a unesli více než 300 dětí a 12 vyučujících. Papež Lev dnes podle Reuters vyzval k jejich okamžitému propuštění.

Více než 250 žáků a všichni vyučující nadále zůstávají v zajetí. Agentury citují vyjádření předsedy CAN Buluse Dauwy Yohanny. "Informaci jsme získali, když jsme se rozhodli kontaktovat a navštívit některé rodiče," uvedl.

Podle dřívějšího vyjádření tamní policie se jedná o střední školu, což znamená, že je určena dětem ve věku 12 až 17 let. Muž, který se představil jako Dauda Chekula, nicméně agentuře AP řekl, že mezi unesenými jsou i jeho čtyři vnoučata ve věku sedm až deset let.

Už v pondělí se odehrál podobný útok na internátní školu ve státě Kebbi na severozápadě země, kde ozbrojenci unesli 25 dívek. Zatím není jasné, kdo za útoky stojí.

V úterý také při podobném incidentu ozbrojenci zaútočili na kostel ve státě Kwara. Nyní žádají výkupné 100 milionů nair (téměř 1,5 milionu korun) za každého z 38 tam unesených lidí.

Útoky opět připomněly nejistou bezpečnostní situaci v západoafrické zemi, napsala agentura Reuters. Ve středu kvůli tomu do Washingtonu přijela nigerijská delegace. Americký ministr obrany Pete Hegseth o den později jednal s poradcem pro národní bezpečnost a členem bezpečnostní rady Mallamem Nuhu Ribaduem a jeho týmem.

Washington Nigérii nedávno přidal na seznam zemí, které ministerstvo zahraničí sleduje kvůli závažnému porušování náboženské svobody. Americký prezident Donald Trump začátkem listopadu pohrozil vojenským zásahem v Nigérii proti ozbrojeným skupinám, pokud tamní vláda nezabrání útokům proti křesťanům.

V roce 2014 unesli ozbrojenci z džihádistické organizace Boko Haram 276 studentek ve městě Chibok ve státě Borno, přičemž většina dívek byla z křesťanské komunity.

V některých oblastech Nigérie také působí ozbrojené kriminální skupiny, které místní obyvatelstvo nazývá bandity. Ti nemají žádné politické cíle a jejich činnost včetně hromadných únosů je motivována pouze finančním ziskem, zároveň se však nebrání spolupráci s džihádistickými uskupeními.

Autor: ČTKFoto: Depositphotos

Další čtení

Populační fond OSN (anglická zkratka UNFPA)

Trump vydal příkaz, aby USA opustily desítky mezinárodních organizací

Zahraničí
Aktualizováno: 8. 1. 2026 07:15

Energetici obnovili po žhářském útoku dodávky proudu na jihozápadě Berlína

Zahraničí
7. 1. 2026

USA obsadily ruský tanker, co utíkal domů. Ani ruská ponorka nepomohla

Zahraničí
7. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ