V dubnu bylo v Česku vyhlášeno 1512 osobních bankrotů, což je meziročně o 18 procent více. Počet osobních bankrotů tak roste každý měsíc od listopadu loňského roku. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF - Czech Credit Bureau na základě dat portálu www.informaceofirmach.cz.
Za první čtyři měsíce letošního roku bylo vyhlášeno 5595 osobních bankrotů. Proti stejnému období loni je to o 14 procent více. Od ledna do konce dubna bylo také podáno 5567 návrhů na osobní bankrot, což je meziročně o 17 procent více.
"Růst počtu osobních bankrotů v letošním roce do určité míry ovlivnila novela insolvenčního zákona z října loňského roku. Ta zpřístupnila osobní bankrot většímu počtu lidí, protože změkčila podmínky pro žadatele o osobní bankrot. Dalším faktorem je růst podílu nevýkonných úvěrů na spotřebu, který vypovídá o horšící se platební morálce při splácení úvěrů," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.
Ve statistice vede Morava, Ústí, taky je trochu dohání Středočeši
V dubnu bylo nejvíce osobních bankrotů vyhlášeno v Moravskoslezském kraji, a to 249. V Ústeckém kraji jich bylo 221 a ve Středočeském kraji 160. Nejméně jich bylo ve Zlínském kraji se 45 bankroty a v kraji Vysočina s 52.
Za posledních 12 měsíců, tedy od loňského května do konce dubna, bylo vyhlášeno 14 415 osobních bankrotů. Je to o šest procent více než v předchozím období. Zároveň bylo podáno 15 570 návrhů na osobní bankrot, proti předchozím 12 měsícům o devět procent více.
"Ještě výraznější růst zaznamenaly osobní bankroty, zejména návrhy na osobní bankrot, za čtyři měsíce letošního roku ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Vyšší počet návrhů na osobní bankrot než v letošních čtyřech měsících byl podán naposledy v roce 2020. Z toho lze odvodit, že počet osobních bankrotů poroste i v následujícím období," upozornila Kameníčková.
Favoritem zůstává Ústí. Praha je slibná, bankrotů je málo
V posledních 12 měsících se počet osobních bankrotů zvýšil nejvíce, o 14 procent, v Praze. Rychle rostl i v Jihočeském kraji a Plzeňském kraji, shodně o 13 procent. V Karlovarském kraji a Ústeckém kraji se počet osobních bankrotů v tomto období zvýšil o 12 procent. Nejvíce klesl v Libereckém kraji, o sedm procent.
Regionem, kde jsou lidé nejvíce ohrožení osobním bankrotem, zůstává Ústecký kraj, kde za posledních 12 měsíců připadlo 30 bankrotů na 10 000 obyvatel starších 15 let. Za ním následoval Moravskoslezský kraj s 23 osobními bankroty na 10 000 obyvatel. Oba kraje dlouhodobě vykazují vysoké riziko osobního bankrotu.
I přes vysoký přírůstek počtu osobních bankrotů v Praze, jsou obyvatelé hlavního města bankrotem ohroženi nejméně. Obdobně jako ve Zlínském kraji tam na 10 000 obyvatel připadlo pouze deset osobních bankrotů. Oba kraje si nízké riziko osobního bankrotu udržují delší dobu.