Policista použil zbraň oprávněně, uvedla inspekce k dubnovému případu v Třeboni

Domácí
4. 8. 2025 23:04

Policista při dubnovém zásahu v Třeboni použil zbraň oprávněně, oznámila dnes Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) . Při zásahu policista postřelil útočníka, který nožem ohrožoval ženu. Postřelený muž následně v nemocnici zemřel. ČTK to dnes za GIBS řekla Andrea Štorchová.

Zásah je z 29. dubna. Muž vpodvečer ohrožoval ženu a policie s ním vyjednávala. Policista pak útočníka střelil do odkryté část hlavy. "GIBS se podrobně zabývala okolnostmi zákroku a při prověřování bylo zjištěno, že pachatel bezprostředně ohrožoval ženu na životě. Její tělo použil jako takzvaný živý štít, přičemž nůž měl přiložený na jejím krku," uvedla Štorchová.

Z vyšetřování podle ní vyplývá, že muž byl silně rozrušený a vyhrožoval podříznutím ženy. Později se potvrdilo, že útočník byl pod vlivem alkoholu a také omamných látek.

"Policisté vyčerpali možnost nasazení policejního vyjednavače, který zpočátku zkoušel pachatele od útoku odradit. Obava o zdraví a život ženy se stupňovala, proto policista zásahové jednotky opakovaně vyzval muže, ať odhodí nůž, jinak bude použito střelné zbraně. Když pachatel nereagoval, vystřelil a zasáhl muže do hlavy," uvedla Štorchová.

Následně policisté poskytli postřelenému první pomoc a přivolali záchrannou službu. Napadená žena neutrpěla vážnější zranění. Inspekce rozhodla, že zákrok směřující proti muži s trestní minulostí nebyl trestným činem, uvedla Štorchová.

Autor: ČTKFoto: Depositphotos

Další čtení

Advokát Jansta z kauzy motolské nemocnice opustil díky kauci vazbu

Domácí
4. 8. 2025

Kvůli počasí je sklizená jen třetina ploch obilnin, loni už někde byly dožínky

Domácí
4. 8. 2025
ilustrační foto

Žně mají kvůli počasí zpoždění. Loni už bylo sklizeno, letos jen třetina obilí

Domácí
4. 8. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ