V areálu Pražských služeb v Malešicích firma postavila už druhé parkoviště ze strusky, tedy materiálu, který vzniká při spalování odpadu. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí společnosti Alexandr Komarnický. Podle jeho vyjádření materiál není škodlivý pro životní prostředí a mohl by se používat například při stavbách silnic místo štěrkodrti. Uvedl, že struska ze spaloven se jako podkladový materiál využívá například v Dánsku, Nizozemsku, Belgii nebo ve Finsku.
První parkoviště ze strusky postavily Pražské služby v roce 2023, druhé dokončily nyní. "V podkladních vrstvách obou ploch našlo alternativní uplatnění dohromady 700 tun škváry, která by jinak skončila na skládce. Tímto projektem naplňujeme principy cirkulární ekonomiky, kdy s odpadem nakládáme jako s cenným zdrojem," řekl Komarnický. Obě parkoviště o rozloze necelých 2250 metrů čtverečních pojmou dohromady zhruba 80 osobních aut.
Důkladné testování strusky jako stavebního materiálu podle Komarnického prokázalo nezávadnost pro životní prostředí. "Chceme potvrdit její technickou vhodnost a zároveň dát jistý precedens tomu, aby se podle námi navrženého vzoru mohla využívat všechna škvára, která vznikne ve spalovnách komunálního odpadu v Česku. Ročně jde o desetitisíce tun použitelného materiálu, což by mohlo pomoci ušetřit dost peněz z veřejných rozpočtů," uvedl ředitel ZEVO (zařízení pro energetické využívání odpadu) Malešice Aleš Bláha.
Ekolog ZEVO Malešice Tomáš Baloch doplnil, že Pražské služby ověřují možnost využití strusky v hydraulicky stmelené podkladní vrstvě. "Má totiž podobné vlastnosti jako štěrkodrť. Kamenolomů ale v Česku ubývá, proto přicházíme včas s možným řešením," řekl Baloch.
Roční produkce směsného komunálního odpadu obyvatel metropole je asi 250.000 tun, z čehož ZEVO Malešice vyrobí světlo a teplo pro přibližně 20.000 domácností. Na konci celého procesu zůstane popílek a asi 50.000 až 60.000 tun strusky, která v současnosti slouží na skládkách k oddělování a zpevňování jednotlivých vrstev uloženého odpadu. Pražské služby přizvaly k dalšímu výzkumu strusky Akademii věd České republiky a České vysoké učení technické v Praze.