Průmysl i výstavba si březnu polepšily, nad očekáváním byla obchodní bilance

Ekonomika
7. 5. 2025 23:13

Průmyslová i stavební výroba v Česku v březnu opět stouply. Více se ale dařilo stavebnictví, kterému přálo počasí a které meziročně vzrostlo nejvíce za uplynulé tři roky, o 12,1 procenta. Průmysl, který je tahounem české ekonomiky, si zejména díky výrobě elektřiny polepšil o 1,4 procenta.

Obchodní válka s USA se do průmyslových dat zatím nepropsala, vyšší export do Spojených států před zvýšením cel ale pomohl zahraničnímu obchodu Česka. Jeho bilance tak mírně předčila očekávání trhu, když vykázala přebytek 32,5 miliardy korun. Vyplynulo to z dnešních informací Českého statistického úřadu (ČSÚ) a vyjádření analytiků.

Výsledky, které dnes zveřejnili statistici, podle analytiků ukazují zejména na zlepšení situace ve stavební výrobě. Dvouciferným tempem rostla výstavba budov i infrastruktury. "Příznivé počasí a solidní poptávka se zasloužily o březnový růst stavební výroby," uvedl ekonom Banky Creditas Petr Dufek. Podle ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka optimismus ale krotí počet vydaných stavebních povolení.

Oboru nicméně podle ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy nahrává pokračující pokles úrokových sazeb, který usnadňuje přístup k financování a zvedá poptávku po hypotékách, což má pozitivní vliv na poptávku zejména po bydlení a na související výstavbu. S tím souhlasil jednatel výrobce tvárnic Ytong, společnosti Xella Igor Forberger, podle kterého lze pozorovat s příchodem jara nárůst stavební aktivity i přesto, že obor v ČR i letos brzdí problémy s povolováním.

Při hodnocení březnových dat z průmyslu experti tak optimističtí nebyli, i když v meziročním srovnání rostl druhý měsíc v řadě, v únoru stoupl o 1,5 procenta. "Přes zopakování mírného růstu produkce těžko můžeme výsledek hodnotit tak, že průmysl nastoupil na cestu trvalého oživení," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Poukázal na to, že zpracovatelský průmysl více méně dál stagnuje, podobně jako nové zakázky, a předstihové ukazatele naznačují pokračující útlum.

Ani podle analytika Investiky Víta Hradila nelze březnový nárůst průmyslu přeceňovat, protože se na něm výrazně podílel výkon energetického sektoru, což souviselo s počasím a loňskou nízkou srovnávací základnou. Partner PwC pro restrukturalizace Petr Smutný současně upozornil na přetrvávající hlavní problém, a to chybějící poptávku zejména ze stagnujícího Německa. Šance na případné zotavení oboru navíc může podle odborníků zhatit zavedení cel na unijní zboží ze strany USA.

Snaha amerických firem i spotřebitelů předzásobit se výrobky před zavedením cel podle analytičky KB Jany Steckerové ale v současné době pozitivně ovlivňuje zahraniční obchod Česka. V březnu skončil v přebytku 32,5 miliardy Kč, což bylo meziročně o osm miliard méně. Podle ČSÚ to kladně ovlivnil hlavně nižší přebytek obchodu s kovodělnými výrobky a elektrickými zařízeními a vyšší vývoz aut, přebytek obchodování s nimi se meziročně zvýšil o 7,4 miliardy Kč.

Samotný vývoz do USA podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka v březnu meziročně vzrostl o 23,2 procenta. V krátkodobém horizontu se tak podle něj může projevit pozitivně, a to tím, že se firmy budou snažit vyvézt co nejvíce zboží před zavedením cel. "Dlouhodobě to ovšem přináší citelně negativní dopady, jak je patrné ze snižování odhadu růstu české ekonomiky pro letošní a příští rok," dodal Marek.

Autor: ČTKfoto: depositphotos

Další čtení

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Vojáků proti plánům armády přibylo. Ale chceme jich víc

Ekonomika
7. 5. 2025
ilustrační foto

Bytů se staví o tři procenta více než loni. Bude to někomu k něčemu?

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ