Řecko čelí extrémním teplotám: Teploměry vyšplhají až na 43 stupňů

Zahraničí
22. 7. 2026 11:33
ilustrační obrázek
ilustrační obrázek

Řecko dnes zažívá nejteplejší den letošního roku, kdy rtuť teploměru může místy vyšplhat až na rekordních 43 stupňů Celsia. V kombinaci se silným větrem země čelí extrémnímu riziku lesních požárů, kvůli čemuž úřady vyhlásily nejvyšší stupeň pohotovosti. Vláda v návaznosti na vlnu veder zavedla přísná ochranná opatření, včetně zákazu venkovní práce v pravé poledne, aby ochránila zdraví občanů.

Řecko by dnes mělo zažít nejteplejší den letošního roku, protože teploty mohou podle meteorologů místy dosáhnout až 43 stupňů Celsia. V několika regionech zároveň platí stav pohotovosti kvůli riziku požárů, napsala agentura AFP. Nejvyšší teploty se podle řecké meteorologické služby EMY očekávají v regionu Thesálie v centrální části země, na východě a v části Peloponésu na jihu.

Kraj Attika rozkládající se kolem metropole Atén, střední Řecko a poloostrov Peloponés byly letos v létě poprvé uvedeny do stavu pohotovosti kvůli hrozbě požárů, což je nejvyšší stupeň rizika. V několika dalších regionech, včetně turistického ostrova Rhodos u Turecka, panuje podle civilní ochrany velmi vysoké riziko požárů, a to zejména kvůli vysokým teplotám v kombinaci se silným větrem.

Ministr pro klimatickou krizi a civilní ochranu Evangelos Turnas varoval, že dnešek bude "velmi nebezpečný", a vyzval ke zvýšené ostražitosti. "Vyzývám každého občana, aby dodržoval pokyny úřadů a vyvaroval se činností, které by mohly způsobit požár," řekl po úterním zasedání orgánů civilní ochrany.

Vzhledem k vlně intenzivního horka je podle oběžníku ministerstva práce v rizikových oblastech zakázána práce venku mezi 12:00 a 16:00 SELČ. Týká se to především stavenišť a loděnic, ale také rozvážek na dvoukolových vozidlech nebo koloběžkách, zejména jídla. V případě nedodržení této povinné přestávky může inspekce práce uložit firmě pokutu 2000 eur (přes 48.000 Kč) za každého zaměstnance.

Zaměstnancům z ohrožených skupin, jako jsou těhotné, nemocní nebo astmatici, musí firmy nabídnout možnost pracovat z domova.

Takový výrazný nárůst teplot až v červenci je v Řecku neobvyklý. V červnu tam několikrát pršelo a na začátku července silně foukalo, zatímco v části Evropy padaly teplotní rekordy. Podle webu meteo.gr je to potřetí od roku 2011, kdy byla hranice 40 stupňů překročena tak pozdě, a to po 20. červenci 2015 a 30. červenci 2013.

Autor: ČTK, Jan KrumpholcFoto: Depositphotos

Další čtení

památník na ostrově Utøya, Norsko

Vražedné útoky norského extremisty Breivika z roku 2011 inspirovaly další atentátníky

Zahraničí
22. 7. 2026

Před 80 lety zabili židovští teroristé v Jeruzalémě 91 lidí

Zahraničí
22. 7. 2026
Havana, Kuba

Kubu opustilo loni na čtvrt milionu lidí, populace se výrazně zmenšuje

Zahraničí
22. 7. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ