Tankodrom je v lepším stavu, uleví si mnohdy řidič, který absolvuje delší jízdu po současných českých silnicích. Díra střídá díru, výmoly soutěží o to, který bude mít největší hloubku, a nešťastných majitelů, kteří na stav vozovek doplatili poškozením pneumatiky nebo nápravy, přibývá.
Může se řidič v takovém případě obrátit na pojišťovnu? "Škodu lze u pojišťovny uplatnit buď z havarijního pojištění, nebo z odpovědnostního pojištění správce komunikace," říká mluvčí pojišťovny Allianz Václav Bálek. "Povinné ručení motoristům v tomto případě bohužel nepomůže, neboť kryje pouze škody způsobené třetí osobě, nikoli škody vzniklé na vlastním vozidle," dodává. "Náhradu vzniklé škody může majitel vozidla nárokovat na pojišťovně pouze tehdy, má-li sjednáno havarijní pojištění," potvrzuje i mluvčí České pojišťovny Tomáš Zavoral.
Nutnost zdokumentovat místo poškození zdůrazňuje tiskový mluvčí Kooperativy Milan Káňa. "V případě Kooperativy stačí, aby motorista zavolal na call centrum a škodu ohlásil telefonicky. Pokud je vozidlo nepojízdné, zajistíme a uhradíme mu odtahovou službu. Pomocí on-line služby na www stránkách Kooperativy pak ke škodě může přidat potřebnou fotodokumentaci."
Takže sjednané havarijní pojištění situaci řeší, škodu uhradí pojišťovací dům. Pokud však motorista smlouvu neuzavřel, je sjednání náhrady složitější. "Je zapotřebí říci, že jde o velmi náročný a dlouhodobý proces, navíc často s nejistým výsledkem," přiznává Zavoral. Při uplatňování škody z odpovědnosti správce komunikace je třeba nejdříve zjistit, komu vlastně silnice, na níž k poškození došlo, patří. Správci je pak nutné oznámit, co se stalo, a předložit důkazy, které podpoří verzi o tom, že škoda vznikla na konkrétním místě a v konkrétním čase. "Ideální je mít policejní protokol, svědectví jiných lidí, fotodokumentaci a podobně," říká Bálek.
"Správce komunikace se pak obrátí na pojišťovnu. Každá pojistná událost se posuzuje individuálně a vztahuje se na místa, kde správce komunikace něco zanedbal - vyfrézoval vozovku a špatně ji označil nebo třeba neoznačil velkou díru na silnici po mrazech. Je zřejmé, že tam, kde by vznikla škoda na sporťáku s nízkou světlostí podvozku, majitel terénního auta ani nepostřehne, že projel po nerovnosti. Záleží tedy také na tom, jak jel rychle a zda mohl nebezpečí očekávat. A zda tedy šlo o nahodilost, která je základním principem pojišťovnictví," uvádí Bálek.
Tomáš Zavoral doporučuje k podobným případům policii přivolat. Její vyjádření, že nehoda byla zaviněna výhradně špatným stavem vozovky, má velkou váhu. "Pokud policii motorista nepřivolá, doporučujeme alespoň co nejlépe zdokumentovat celou událost - tedy místo, kde ke škodě došlo, kdy k ní došlo, popsat celkovou situaci - například zda byl úsek silnice označen či nikoli apod. Ideální je fotodokumentace, třeba i jen fotoaparátem v mobilu, či svědecké výpovědi," radí mluvčí České pojišťovny.
Ale ani při splnění všech těchto podmínek nemá motorista vyhráno. "Pokud má správce komunikace uzavřeno odpovědnostní pojištění, jde o pojistnou událost nikoli motoristy, ale správce komunikace. Každý případ se posuzuje individuálně a podle konkrétních okolností vzniku škody. Upozorňuji však, že tato odpovědnostní pojistka kryje správce komunikace pouze v případě, kdy něco zanedbá - např. dostatečně neoznačí vyfrézovanou vozovku, výkop či jiné stavební práce, odkryté víko od kanálu ap. Klasické výtluky po zimě, které může opravovat, až to dovolí klimatické podmínky, do této kategorie bohužel nespadají," upřesňuje Zavoral. To je však situace z hlediska pojištění - řidič pak má ještě možnost žádat náhradu škody u soudu. Jak vidno, v tomto případě nejlepší rada zní - mít havarijní pojistku.