Minulé dny přinesly rozluštění ve dvou anketách. V Česku byla vyhlášena Autem roku 2014 Mazda6, v Německu má sice vyhlášení nejoblíbenějších vozů starší datum, avšak objevil se fakt, který výsledky zpochybnil. Došlo totiž k manipulaci s hlasy a německý tisk se nebránil termínu "skandál".
Dvacátý ročník ankety odborných motoristických novinářů, na jejímž konci je držitel titulu Auto roku 2014 v České republice, dopadl lehkým překvapením. Z pětice finalistů (Jaguar F-Type, Mazda6, Mercedes-Benz třídy S, Peugeot 308 a Škoda Octavia) se nejvíce věřilo japonskému a domácímu modelu. Mazda6 a Škoda Octavia také svedly vyrovnaný souboj, nakonec se ale radovala Mazda6.
Anketa tak dala najevo svoji férovost a smazala hlasy pochybovačů, které tvrdily, že v případě každé mladoboleslavské novinky má titul automaticky zaručený. Transparentní sčítání bodů udělených jednotlivými porotci nepřipouští ani náznak nějaké manipulace.
Což se nedá tvrdit o volbě nejoblíbenějšího osobního auta Němců. Anketu na toto téma pořádá každoročně německý autoklub ADAC a její rezultáty se daly tesat do kamene. Alespoň donedávna. Ukázalo se totiž, že šéf komunikace firmy Michael Ramstetter v minulých letech svévolně navyšoval počty odevzdaných hlasů.
Autoklub, který je s 19 miliony členů největším sdružením svého druhu v Evropě a vůbec největším spolkem v Německu, původně přiznal "přikrášlování" výsledků ankety Žlutý anděl jen za rok 2013. Šlo přitom prý pouze o navyšování množství došlých hlasů, nikoli o ovlivňování pořadí. Vedoucí představitel ADAC Karl Obermair nicméně listu Süddeutsche Zeitung potvrdil, že k manipulacím s výsledky soutěže docházelo už déle. "Ramstetter na náš dotaz připustil, že zveřejňovaná čísla u volby nejoblíbenějšího auta Němců si i v jiných letech vymýšlel," uvedl Obermair. Podvody podle něj umožnila skutečnost, že šéf komunikace měl jako jediný přístup ke sčítání všech hlasování.
Podle zjištění Süddeutsche Zeitung v loňské anketě hlasovalo 76 tisíc lidí, pořadatelé ale oznámili 290 tisíc účastníků. Pro vítězné auto pro rok 2014, kterým se stal Volkswagen Golf, mělo hlasovat 34 299 členů ADAC, v reálu jich ale prý bylo desetkrát méně - jen 3409! Bašta německé poctivosti padla...
Čínská vláda přijímá opatření, která mají preferovat domácí automobilky, podobně se chystá zasáhnout i ruské vedení. Během tří let hodlá podpořit domácí automobilový průmysl subvencemi v objemu až 271 miliard rublů (zhruba 163 miliard korun).
Rusko se nedávno kvůli podpoře domácích výrobců dostalo do sporu s Evropskou unií. Té se nelíbí recyklační poplatky na automobily z dovozu, z něhož se údajně mají hradit budoucí náklady na recyklaci vozidla. Ruské úřady jej vybírají předem při dovozu auta, domácí výrobci ale tuto povinnost nemají. Z pohledu Bruselu se tím z poplatku stává dovozní clo.
A v PSA Peugeot Citroën už mají jasno. Vedení společnosti potvrdilo, že jedná s čínskou automobilkou Dongfeng Motor o podílu na navýšení kapitálu, jímž by Číňané získali na skupině vlastnický podíl. List Les Echos dnes napsal, že dozorčí rada PSA už navýšení kapitálu schválila. Podle něj současný plán předpokládá, že Dongfeng by se měla na navýšení podílet zhruba 750 miliony eur, a získat tak v podniku čtrnáctiprocentní podíl. Ve stejném rozsahu by se do navýšení kapitálu měla zapojit rovněž francouzská vláda.