Firma Takata: miliardu dolarů vydělala, stejnou pokutu teď zaplatí

28. 2. 2017 13:07
Kvůli nafukovačům airbagů firmy Takata pojede do servisů v USA zhruba 42 milionů vozů (ilustrační foto).
Kvůli nafukovačům airbagů firmy Takata pojede do servisů v USA zhruba 42 milionů vozů (ilustrační foto).

Americký soud schválil lednovou dohodu ohledně řešení skandálu s problémovými nafukovači airbagů japonské společnosti Takata, které jsou spojovány s nejméně 16 úmrtími po celém světě. Takata v rámci dohody přiznala, že zakrývala důkazy o rizicích spojených s jejími nafukovači. Ty mohou při aktivaci airbagu vymrštit do vozu části kovu.

Takata v dohodě s americkým ministerstvem spravedlnosti souhlasila, že za ukončení trestního stíhání zaplatí celkově miliardu dolarů (25,5 miliardy Kč). Tato částka zahrnuje pokutu 25 milionů dolarů. Dalších 125 milionů dolarů firma vynaloží na odškodné za zranění způsobená airbagy a 850 milionů dolarů zaplatí automobilkám, které si její nafukovače airbagů koupily.

Samotná pokuta mohla dosáhnout až 1,5 miliardy dolarů. Soudce však upozornil, že takovýto postih by mohl vést k ukončení provozu firmy Takata, což by mohlo mít negativní dopad na výplatu odškodného.

Takata podle ministerstva od roku 2000 předkládala automobilkám falešné zprávy, aby je k nákupu nafukovačů přiměla. Na prodeji nafukovačů prý vydělala více než miliardu dolarů.
V dokumentech předložených soudu se nicméně objevila rovněž obvinění, že některé automobilky o rizicích věděly, a přesto řadu let pokračovaly v používání nafukovačů airbagů Takata, aby ušetřily peníze.

Automobilky svolávají ve Spojených státech kvůli nafukovačům airbagů firmy Takata do servisů zhruba 42 milionů vozů. Jde o největší svolávací akci související s bezpečností automobilů v historii USA.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ