Jak připravit na dlouhou cestu sebe i auto

1. 7. 2011 08:23
Dovolená s úsměvem, to je ideál. Její bezproblémové prožití záleží i ta kvalitně připraveném a naloženém autě.
Dovolená s úsměvem, to je ideál. Její bezproblémové prožití záleží i ta kvalitně připraveném a naloženém autě.

Automobil je nejčastějším dopravním prostředkem o dovolených. Ovšem platí na něj staré české rčení o dobrém sluhovi, ale zlém pánu. Když je v pořádku, dovolená nemá chybu, jestliže si však postaví hlavu, komplikace mohou volné dny pokazit.

A tak první zásadou, než se rodina vydá na dovolenkovou porci kilometrů by mělo být – nechat vůz pořádně zkontrolovat. Nejlepší je navštívit servis, kde už vědí, co mají prověřit. Brzdy, světla, náplně, rezervní pneumatika, to všechno by mělo projít kontrolou, aby vozidlo sloužilo bez závad. Samozřejmě, nikdy nelze vyloučit případnou poruchu, což někteří řidiči řeší tím, že s sebou vezou hromadu náhradních dílů. Záleží na tom, kterými zeměmi cesta vede, ale v současnosti už dokáží ve většině případů pomoci i místní opravny, takže je neúčelné tahat v "kufru" spoustu zbytečností. Navíc funguje zlomyslné pravidlo, že se porouchá ta součástka, kterou po ruce řidič nemá.

Důležitou věcí je také rozložení bagáže. Společnost Goodyear Dunlop si nechala udělat v tomto směru průzkum a jeho výsledky ukázaly, že  každý třetí řidič, což odpovídá milionům Správné uložení bagáže je podmínkou klidné cesty.řidičů po celé Evropě, nevěděl, kde v autě skladovat těžké předměty. Správnou odpověď znali především starší řidiči mužského pohlaví z Belgie a Francie, zatímco italští a polští respondenti dopadli nejhůře. Nejtěžší předměty by měly být uloženy nejníže v kufru auta, co nejblíže k zadním sedadlům. Stejně důležité je jezdit v kombi vozech s ochrannou sítí či mříží mezi zavazadlovým prostorem a oddílem pro pasažéry, aby se zajistilo, že se žádné předměty nemohou dostat do části pro pasažéry. Pokud se nejtěžší předměty uloží na střešní nosič, může to výrazně ovlivnit jízdní vlastnosti vozidla, protože se změní těžiště a zvýší se riziko převrácení. Řidiči plně naložených vozidel musí očekávat delší brzdnou vzdálenost a odlišné jízdní vlastnosti.

Před odjezdem na dovolenou prožívá rodina většinou hektické hodiny, řidič by měl ale usedat zavolant odpočatý, zvláště když ho čeká velká vzdálenost. Přestávka každé dvě hodiny by měla být samozřejmostí a dostatek tekutin v parných dnech také. Zmiňovaný průzkum dokázal, že každý třetí dotazovaný často řídí déle než pět hodin bez pauzy! To už se blíží hazardu, únava je totiž významným faktorem nehodovosti. Spoléhat na občerstvovací účinky kávy je iluzorní, výzkumy ukazují, že její vliv brzy pomine.

Autor: - vit -Foto: Goodyear

Další čtení

Promet na valné hromadě Tatry odmítl navýšení kapitálu pro miliardové investice

Ekonomika
18. 7. 2025

Slovinští poslanci schválili návrh zákona o právu na asistovanou sebevraždu

Zahraničí
18. 7. 2025

Divadelní festival Kutná Hora představí umělce z Polska, Německa a Slovenska

Kultura
18. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ