Události týdne
Nilssonův zákon v Česku a rozbouřené klidné vody
09.05.2015 08:53 Původní zpráva
Diskuse kolem zvýšení rychlosti na českých dálnicích trvá. Hlasů, které se postavili proti možnosti jet na vybraných úsecích až 150 km/h, je stále více. Podobně zareagovali i odborníci z Univerzity Palackého a Asociace dopravních psychologů ČR. Podle nich je rychlost nejzásadnějším faktorem ovlivňujícím nehodovost na silnicích.
Vysoká rychlost je nejzásadnějším faktorem ovlivňujícím nehodovost na silnicích. Zvýšení povolené rychlosti na dálnicích o 20 kilometrů zvýší pravděpodobnost smrtelné nehody téměř na dvojnásobek. Je prokázán jasný vztah mezi rychlostí, kterou vozidlo jede, a pravděpodobností vzniku nehody, závažností zranění nebo úmrtím.
"Při zvýšení rychlosti o jeden kilometr v hodině se zvyšuje pravděpodobnost nehody se smrtelnými následky o 4,5 %. To říká tzv. Nilssonův zákon, který v roce 2000 představil a následně v mnoha zemích empiricky potvrdil Göran Nilsson," řekl Matúš Šucha, vedoucí Katedry psychologie Univerzity Palackého. Pokud řidič zvýší rychlost ze 130 na 150 kilometrů, znamená to, že riziko jeho účasti v smrtelné nehodě vzrostlo o plných 90 %.
Skupinou nejvýrazněji ohroženou zvýšeným rychlostním limitem jsou mladí začínající řidiči, ti často řízení nezvládnou a havarují. Následky jsou zpravidla tragické. "Vyšší rychlost také poskytuje kratší čas ke zpracování informací a k reakci, brzdná dráha je delší a možnost vyhnout se kolizi menší. Vyšší maximální rychlost rovněž zvýší rozdíly v rychlostech jednotlivých aut, což má za následek vyšší míru nehodovosti. Nezanedbatelný je také environmentální faktor, jelikož při vyšší rychlosti je vyšší spotřeba pohonných hmot, hluk a emise," zdůraznil Šucha.
Z historie však víme, že hlasy expertů bývají proti těm poslaneckým hodně slabé...
Německo zase čekalo s napětím na výroční valnou hromadu koncernu Volkswagen. Kdo se stane nástupce bývalého předsedy dozorčí rady Ferdinanda Piëcha, který nedávno odstoupil z funkce? Valná hromada odpověď nedala. "Dozorčí rada se bude následnictvím po (bývalém předsedovi) Piëchovi zabývat s potřebnou pílí a rozvahou," sdělil Berthold Huber, který zatím dozorčí radu vede. "Nějakou dobu to potrvá," uvedl.
Vedení Volkswagenu se tento měsíc ocitlo v krizi, když předseda dozorčí rady Piëch v rozhovoru s médii naznačil ztrátu důvěry v generálního ředitele Volkswagenu Martina Winterkorna. Mocenský boj, který sám vyprovokoval, ale Piëch prohrál poslední dubnovou sobotu, když s okamžitou platností odstoupil z funkce. Spolu s ním z rady odešla také jeho manželka Ursula. Příčinu k veřejnému výpadu proti Winterkornovi poskytly Piëchovi slabé výsledky značky VW ve Spojených státech a Latinské Americe, které by mohly ohrozit střednědobé plány skupiny.
Winterkorn, který ostře sledovaný mocenský střet v čele největší evropské automobilky ustál, prohlásil, že skupina se bude zabývat slabými místy, na která si Piëch během svého výpadu stěžoval. "Je dobré, že jsme se vrátili do klidných vod a že máme jasno v našem příštím směřování," sdělil Winterkorn podle Reuters na zasedání.
Zdá se však, že klidné vody vypadají poněkud odlišně...
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.