Nová generace elektromobilů s dojezdem více než 500 km

16. 7. 2015 11:55
Elektromobil značky VW u nové dobíjecí stanice.
Elektromobil značky VW u nové dobíjecí stanice.

Automobilka Volkswagen zaměřuje svou pozornost na novou generaci elektromobilů. Zvýšení hustoty energie a kapacity akumulátorů by jim mělo umožnit v dohledné době dojezd více než 500 km. Měl by to být krok k "plnohodnotné elektrifikaci" individuální dopravy s velkými počty prodaných vozů.

Inženýři z Wolfsburgu zároveň pracují na automatizovaném systému nabíjení stejnosměrným proudem (DC). Na automatických nabíjecích stanicích "e-smartConnect" bude díky tomu nabíjení výše uvedených elektromobilů mnohem kratší, efektivnější a komfortnější.

Zapojení do zásuvky dobíjecí stanice má na starosti robot.Nová generace elektromobilů bude disponovat akumulátory s vysokou kapacitou. Pro rychlé nabíjení těchto zásobníků energie jsou nezbytné velmi vysoké nabíjecí výkony 80 až více než 150 kW. Toho lze dosáhnout s technikou rychlého nabíjení stejnosměrným proudem, předpokladem jsou však kabely s velkým průměrem. Vzhledem k jejich hmotnosti a neohebnosti je však s nimi manipulace obtížná. Cílem vývoje systému e-smartConnect je proto automatické zapojení rychlonabíjecího konektoru DC do zásuvky vozidla. V kombinaci s automatizovaným parkováním je tak zaručena minimální časová náročnost a nejvyšší míra komfortu a bezpečnosti ovládání.

Připojení rychlonabíjecího konektoru k vozidlu je realizováno prostřednictvím kabelu, který vyžaduje minimální ovládací síly, a lehkého robota Kuka "LBR iiwa". Robot zasune vidlici do zásuvky precizně a citlivě díky sedmi osám pohybu a integrovaným senzorům točivého momentu.

Kamera na podávacím rameni robota určuje polohu nabíjecí zásuvky s přesností na jeden milimetr.Automatizovaný proces rychlonabíjení začíná komunikací mezi vozidlem a nabíjecí stanicí. Elektromobil předá nabíjecí stanici své identifikační údaje, opačným směrem jsou přeneseny údaje o cílové poloze pro automatické parkování. Pro dosažení nezbytné přesnosti zaparkování vozu - nabíjecí zásuvka vozidla se musí nacházet v cílové oblasti o rozměru 20 x 20 centimetrů - tak lze kromě příslušných zařízení okolní infrastruktury používat také asistenční systémy vozidla. Kamera na podávacím rameni robota určuje navíc polohu nabíjecí zásuvky s přesností na jeden milimetr. Následně robot uchopí konektor DC ve stojanu a zapojí jej do nabíjecí zásuvky. Poté se automaticky posune dál, aby obsloužil další elektromobily.

Po ukončení nabíjecího procesu obdrží robot povel k odpojení konektoru DC. Po jeho vysunutí ze zásuvky vůz automaticky opustí parkovací místo a uvolní nabíjecí stanoviště pro další vozidlo, aby bylo zajištěno optimální vytížení rychlonabíjecí stanice.

Systém je předurčen pro použití ve veřejném prostoru, protože technologie e-smartConnect dokáže celý proces monitorovat a vyloučit jakýkoli nebezpečný kontakt mezi robotem a člověkem. Tím je umožněna spolupráce mezi člověkem a robotem bez nutnosti dodatečných bezpečnostních bariér.

Autor: - red -Foto: Volkswagen

Další čtení

Sourozenci z Přerovska zameškali ve škole 900 hodin, rodičům hrozí vězení

Domácí
9. 7. 2025

V Rusku je nejvíc těžkých zločinů za celé roky. Z války se vracejí trestanci

Zahraničí
9. 7. 2025

Vedení, které způsobilo blackout, nahradí nový zdvojený systém za 1,7 miliardy

Domácí
Aktualizováno: 9. 7. 2025 12:01

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ