Počínaje 19. lednem 2013 nezačala platit pouze česká novela silničního zákona, ale změny se dotýkají celé Evropské unie. Od tohoto data budou mít všechny nové řidičské průkazy vydané v zemích EU formu umělohmotné "kreditní karty", se standardním evropským formátem a přísnější bezpečnostní ochranou.
Nový evropský řidičský průkaz postupně nahradí více než 100 různých papírových a umělohmotných vzorů, které používá více než 300 milionů řidičů v zemích EU. Jde o část širšího balíčku opatření (třetí směrnice EU o řidičských průkazech), která nyní vstupují v platnost a jsou koncipována tak, aby podpořila volný pohyb, čelila podvodům spojeným s řidičskými průkazy a zlepšila v EU bezpečnost silničního provozu.
Stávající řidičské průkazy nebudou těmito změnami dotčeny, ale budou měněny na nový vzor u příležitosti obnovení nebo nejpozději v roce 2033. Evropský řidičský průkaz může být - na základě rozhodnutí jednotlivých členských států - přizpůsoben tak, aby zahrnoval vnitrostátní symboly.
Nové řidičské průkazy obsahují řadu bezpečnostních prvků, aby byly chráněny před neoprávněnými změnami a bylo zamezeno jejich padělání. Bezpečnost je kromě toho podpořena vytvořením evropského systému výměny elektronických údajů, jehož cílem je usnadnit výměnu informací mezi správními orgány členských států. Systém zjednoduší proces správy řidičských průkazů u osob, které se stěhují z jednoho členského státu do druhého. Rovněž výrazně napomůže zabránit "cestování za řidičskými průkazy" a podvodům, například prosazením nových, přísnějších pravidel, jež zamezí tomu, aby členský stát vydal řidičský průkaz osobě, které již byl řidičský průkaz odejmut, pozastaven nebo omezen v jiném členském státě.
Ke zvýšení bezpečnosti provozu na silnicích a v boji proti podvodům přispěje zásadním způsobem pravidelné obnovování řidičských průkazů v celé EU. Řidiči automobilů a motocyklisté si podle nových pravidel musí řidičské průkazy obnovit jednou za 10 až 15 let, podle rozhodnutí daného členského státu. U řidičů autobusů a nákladních automobilů musí být řidičský průkaz obnovován každých pět let a pro obnovení bude potřebná lékařská prohlídka.
Novou kategorii vozidel představují mopedy a od žadatelů o řidičský průkaz na moped bude od nynějška požadováno, aby složili teoretickou zkoušku. Členské státy mohou také zavést zkoušky dovedností a chování, jakož i lékařské prohlídky. EU stanoví minimální doporučený věk, od kterého jsou průkazy vzájemně uznávány všemi členskými státy, na 16 let (členské státy mohou pro vlastní zemi snížit tuto věkovou hranici až na 14 let).