Šetřit na autobaterii? Špatně, mrazy její kvalitu odhalí

31. 1. 2012 11:15
Bez asistence se mnohdy motorista neobejde.
Bez asistence se mnohdy motorista neobejde.

Letošní mírná zima poněkud otupila ostražitost motoristů. Následující mrazivé dny však mohou způsobit hodně starostí těm, kteří zanedbali řádnou přípravu automobilu na zimní měsíce. Zrovna když pospíchají, tak nenastartují a zoufale pobíhají kolem vozu s očima plnýma prosby, aby někdo pomohl.

Jak takové situaci předejít? Především je třeba mít v pořádku autobaterii. Má jednu nepěknou vlastnost - u těch moderních se obtížně pozná, nakolik je ochotna spolupracovat. Obecně se tvrdí, že její životnost je tři až šest let, ale kdo si troufne odhadnout, zda ta jeho patří do první, nebo do druhé kategorie? A tak je dobré si ji nechat před zimou změřit, případně i prověřit dobíjení. A je nutno mít na vědomí, že v zimě je při startování větší odběr, neboť motor je prochladlý, olejové náplně ztuhlé, je třeba tudíž delší doba na to, aby pohonná jednotka naskočila. Velké mrazy přitom startovací výkon snižují až na 40 %...

Startovací kabely by měly patřit k povinné výbavě pro zimní měsíce. Rady jsou v tomto případě jednoduché. Jestliže motorista ví, že delší dobu, třeba celou zimu, nikam cestovat nebude a parkuje venku, pak je lepší baterii z vozu vyndat a uskladnit ji ve sklepě. Není dobré ji umístit někde vedle tepelného zdroje, to akumulátoru také neprospívá. A jednou za měsíc ho připojit k nabíječce, neboť i když baterie nepracuje, ztrácí na kapacitě. Častější dobíjení je ale užitečné i v případě, že vůz řidič využívá po několikadenní přestávce a nejezdí s ním tak dlouhé trasy, aby se baterie stačila naplnit. Navíc starší akumulátory ztrácejí na kapacitě rychleji, takže silný mráz s nimi pořádně "zamává". První signál o problémech může dát startér, který se hůře točí. Je lepší ho poslechnout a honem hledat nápravu.

Co dělat, když ale vůz nenaskočí a přitom motorista ho nutně potřebuje? Obvyklé je roztahování či roztlačení. Jenomže modernější vozy jsou na tento způsob citlivější, například benzin se může dostat do katalyzátoru, který se po nastartování vznítí a shoří. Lepší je pomoc kolemjedoucího, jenomže v tom případě je nutné mít startovací kabely, které jsou k dostání i v ceně do dvou stokorun, a jejich prostřednictvím využít běžícího motoru šťastnějšího majitele vozidla. Nebo také funguje asistenční služba, která má však v mrazivých dnech většinou hodně práce, a proto se na ni nějakou dobu čeká.

V každém případě by ale první známky nedokonalosti akumulátoru měly být důrazným upozorněním pro řidiče, aby nenechával věcem volný průběh se slovy "však ono to ještě jednu zimu vydrží". Investice - kvalitní značková bezúdržbová baterie je k dostání kolem dvou tisícovek - se bohatě vyplatí.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ