Po českých silnicích jezdí první automobil, který má v technickém průkazu uvedenou tovární značku VUT, tedy Vysoké učení technické. Odborníci z brněnské techniky po úspěšné státní technické kontrole získali pro svou Škodu Superb přestavěnou na elektrický pohon registrační značku. Model nazvali Superbel II.
Vývojáři kompletně přestavěli motorový prostor, odmontovali palivovou nádrž a výfuk a další součásti spojené s benzinovým pohonem. "Motorový prostor teď vypadá úplně jinak. Interiér vozu je nedotčen. Jen jsme tam umístili displej, kde se ukazuje stav dobití. Jinak je veškerý komfort zachován, včetně zavazadlového prostoru. Pod krytem, kde bylo víčko pro tankování, je konektor pro nabíjecí šňůru," popsal Martin Solař z Fakulty strojního inženýrství VUT.
Superbel z VUT může posloužit jako předloha pro přestavby Škody Superb na elektrický pohon. Pod obchodním označením EVC S7 je chce provádět například firma EVC Group z Hulína na Kroměřížsku. Odborníci z VUT ale budou na svém modelu dále pracovat. V příštích dvou letech chtějí zvýšit dojezd, zrychlit nabíjení a otestovat nové akumulátory.
Vývoj Superbelu začal tím, že brněnská technika získala v roce 2009 z mladoboleslavské automobilky darem vůz pro přestavbu na elektromobil. Konstrukční řešení navrhli studenti magisterského a doktorského studia. Premiéru měl vůz na Výstavišti Brno při veletrhu Autosalon 2010. chvalování vozidla pro běžný provoz ale trvalo celý následující rok.
Ujede 220 kilometrů na jedno nabití
Elektromobil s motorem Siemens má dojezd
Při testech na polygonu v Mladé Boleslavi i na dalších místech zkoumali odborníci výkon vozu, spotřebu, brzdy, ale i kvalitu tažného zařízení a elektromotoru. Při rozjíždění do prudkého svahu tak elektromobil musel táhnout další těžké vozidlo.
Elektromobil Superbel je vybaven ABS, posilovačem řízení i brzdného účinku a elektrickým topením. Připravuje se také možnost elektrické klimatizace. Součástí auta je navigace s vyznačenými nabíjecími místy na mapě České republiky. Zatím je jich 161.