Tři největší průšvihy letošního roku

31. 12. 2010 05:51
Toyota Auris HSD by měl být jedním z modelů, jímž Toyota chce napravit svou pošramocenou pověst.
Toyota Auris HSD by měl být jedním z modelů, jímž Toyota chce napravit svou pošramocenou pověst.

Bilance, statistiky, přehledy, žebříčky. To všechno tradičně doprovází závěrečné dny roku a uzavírá ho před tím, než dostane přednost výhled do brzké či daleké budoucnosti. On-line deník TÝDEN.CZ se pokusil tipnout tři největší průšvihy roku 2010.

Průšvih číslo 1: Toyota

Není pochyb o tom, že japonská automobilka vede pořadí zaslouženě. Musela svolávat své vozy k opravě a jen v USA byla nucena prohlédnout či opravit na jedenáct milionů automobilů. Situace vyústila v rekordní pokutu, Toyota Motor zaplatí americké vládě možná až 32,4 milionu dolarů (přes 622 milionů korun). Navíc v rámci mimosoudního vyrovnání dalších deset Toyota Land Cruiser byl jedním ze svolávaných modelů.milionů dolarů (více než 190 milionů korun) pozůstalým, jejichž příbuzní v srpnu zahynuli při nehodě vozu Lexus.

Toyota se za poslední více než rok potýkala s více problémy. Největším z nich byly zřejmě potíže s řízením a brzdami. Svolávací akce, které si problémy vynutily, Toyotu připravily o část tržeb a způsobily jí nemalou ztrátu. V první řadě ale podle kritiků utrpěla pověst firmy. Toyota byla totiž známá právě díky vysoké kvalitě svých vozů.

Přitom v takzvaném TÜV Reportu, tedy prestižním německém přehledu spolehlivosti vozů podle věkových kategorií, se toyoty umisťovaly na předních místech bez ohledu na své stáří. Zdánlivý rozpor lze vysvětlit tím, že v Evropě se více prodávají jiné modely než za oceánem a ty, které jsou na starém kontinentu oblíbené, vynikají kvalitou.

Což ovšem z beder japonského výrobce nesnímá pošramocenou pověst, kterou musí napravovat, i když ve svolávacích akcích nebyl sám a do nucené opravy musely například volkswageny nebo hondy. Ovšem ne v takovém počtu jako toyoty.

Průšvih číslo 2: české autobazary

Netýká se snad všech prodejců ojetých automobilů, nicméně čísla, která shromáždila společnost Cebia, jsou varující. Na čtyřicet procent prodávaných vozů má Stáčení tachometrů, to je nemoc mnoha českých autobazarů.stočené tachometry, takže se vydávají za něco, co nejsou. Podvodní prodejci si přijdou na více než šest miliard korun ročně. A to už nemluvíme o možnostech tragédií, které může způsobit nepřiznané opotřebení vozu.

Problémem je také existence firem, které snížení najetých kilometrů nabízejí a na internetu inzerují svoje služby. Ministerstvo dopravy chystá novelizaci zákona, která by měla současný stav upravovat, a v ní je povinnost zapsat stav počítače kilometrů při změně vlastníka auta a technické kontrole do technického průkazu.

Opatrnost při nákupu ojetiny je nutná, důkladné pročtení kupní smlouvy nezbytné. Například je velký rozdíl mezi tím, když je v kontraktu napsáno "stav tachometru" nebo "počet ujetých kilometrů". Z pohledu zákazníka žádný velký rozdíl, po právní stránce však zásadní.

Průšvih číslo 3: německý trh

Největší trh s automobily je v Německu. Ovšem zatímco v ostatních zemích se pomalu dostávaly prodeje nových aut do vzestupu, náš západní soused počítal ztráty. Prodej Ford Mustang zaznamenal v Německu meziročně obrovský propad prodeje.nových vozů klesl podle německého svazu dovozců VDIK o 23 %. Vloni se díky šrotovnému prodalo rekordních 3,8 milionu automobilů, letos to bude 2,92 milionu, což je nejnižší číslo od znovusjednocení země. Podíl zahraničních značek na německém trhu se zřejmě letos sníží na 35,9 % z předchozích 40,7 %. Dařilo se především francouzské automobilce Peugeot, japonskému Nissanu a italskému Fiatu díky jejich malým vozům.

Výhled je však prý optimistický, v příštím roce se odhaduje růst kolem šesti procent na 3,1 milionu nových registrací.

Autor: - vit -Foto: archiv , Toyota, Ford

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ