Carlos Ghosn dokazuje, že se dá uvelebit jedním pozadím na třech židlích naráz. Již sedí v křesle generálního ředitele Nissanu, je šéfem Renaultu a nově se stane předsedou správní rady automobilky Mitsubishi. Nissan totiž koupil 34 procent akcií Mitsubushi za zhruba 237 miliard jenů (56 miliard Kč) a stal se největším akcionářem firmy.
Značka tří diamantů totiž novou krev potřebuje, protože se potýká s propadem provozního zisku a navíc v srpnu oznámila, že kvůli vyšší než udávané spotřebě přestává prodávat na japonském trhu dalších osm modelů, takže skončí rok v červených číslech. Nissanu i Renaultu se daří, a tak to vypadá, že Ghosn má recept, jak se z bídy dostat. Nakolik mu vyjde léčba Mitsubishi, to se teprve uvidí.
A jestli někdo nabyl dojem, že Ghosn při všech těch funkcích už nic dalšího nestihne, plete se. Nedávno pohrozil zastavením investic do závodu v severoanglickém Sunderlandu, pokud mu britská vláda nedá záruky odškodnění za případné negativní dopady brexitu na vývoz z Británie. A vymámil z premiérky Theresy Mayové ujištění, že její vláda bude automobilový průmysl na ostrovech i nadále podporovat. Tak se to dělá, je třeba jít tvrdě na věc!
Trochu jiné starosti mají v automobilkách Audi a Daimler. Audi, které je součástí koncernu Volkswagen, investovalo do své továrny v maďarském městě Ráb zhruba 8,5 miliardy eur (230 miliard Kč). Daimler zase letos oznámil, že investuje miliardu eur do nového závodu na výrobu automobilů Mercedes-Benz v Maďarsku, ve kterém vznikne 2500 pracovních míst. Továrna, která bude stát vedle současného závodu firmy ve městě Kecskemét, by měla zahájit výrobu v roce 2020. Jenomže potíží je nedostatek dělníků. Šéf maďarské divize Audi Hungaria Peter Kössler uvedl, že firma čelí problémům při zajišťování pracovních sil, které se týkají množství i kvalifikace zaměstnanců. Jeho kolega z Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Christian Wolff shodně uvedl, že stav na trhu práce představuje problém pro budoucí vývoj. Zapeklitá situace - práce je dost, dělníků nikoliv. Z toho se těžko dostává...
Pomoci by mohla mobilita pracovní síly. Dojíždět do vzdáleného zaměstnání bude v blízké budoucnosti jednodušší, jestliže vyjde záměr šéfa automobilky Tesla Motors Elona Muska. Prohlásil totiž, že všechny nové automobily značky budou vybaveny soustavou technických zařízení, která po přidání softwaru umožní jízdu bez zásahu řidiče. Tesla loni do svých vozů zavedla systém Autopilot s jednou kamerou, který umožňuje uplatňovat některé funkce autonomní jízdy, jako například automatické brzdění. Vozy Model S a Model X se již vyrábějí s novým hardwarem, který zahrnuje osm kamer, 12 senzorů a radar. Tento balík bude stát k ceně auta navíc 8000 dolarů (téměř 200 tisíc korun). Kdepak, nic není zadarmo, jen by možná bylo dobré pořádat Muska, aby mezi technologiemi byla i ta, která rozeznává pražské modré zóny. Přece řidič nebude platit pokutu za auto, které si zaparkuje, kde chce!
A blíží se doba přezouvání pneumatik. Zajímavé je, že až polovinu nákupů zimních pneumatik na internetu tvoří alternativní značky. Prosazují se Nokian, Hankook nebo Nankang, velkému zájmu se těší také značka Riken, levnější varianta zimního obutí od výrobce Michelin. Oblíbenou a stále vyhledávanější značkou je také čínská Ling Long, jejíž pneumatiky v Číně obouvají i vozy Škoda. Celkově nejprodávanější značkou je domácí Barum. Vyplývá to ze statistik obchodu Mall.cz. Před obutím z Asie avšak varoval ÚAMK. Podle jeho testování zcela propadla například pneumatika Westlake SW 618, kterou experti označili za extrémně nebezpečnou na mokré silnici tím, že výrazně prodlužuje brzdnou dráhu a nedrží stabilitu vozu.
Trendem je nákup univerzálních typů pneumatik, tzv. cross-climate. Jde o pneumatiky, jejichž vzorek a použitá směs vyhovují jak v letním, tak i v zimním provozu. Podle serveru dTest však tyto pneumatiky většinou při jízdě na sněhu neobstály. Tak pozor při výběru, vždycky je třeba mít na mysli pravidlo šťastného návratu...