Některé automobilky mají pořádně zamotanou hlavu v souvislosti se situací, jejíž základy položily nepokoje na Ukrajině. Například Volkswagen od roku 2006 do loňska v Rusku investoval jednu miliardu eur (zhruba 27,5 miliardy korun) a do konce roku 2015 tam chce vydat dalších 840 milionů eur, své majetkové zájmy má na východě třeba Renault.
Koncern Volkswagen se hodlá dál držet svých plánů rozšiřování výroby v Rusku. Hrozba sankcí Evropské unie proti Rusku za jeho kroky vůči Krymu by aktivity společnosti v Rusku neměla omezit, řekl koncernový šéf Martin Winterkorn. Volkswagen a jeho česká dceřiná společnost Škoda Auto vyrábějí auta ve dvou ruských továrnách a skupina chce tamní produkci výrazně zvyšovat. Škodovka vyrábí v Rusku modely Octavia, Fabia a Yeti v závodech v Kaluze a v Nižním Novgorodu, navíc v Kaluze nyní začala vyrábět model Rapid. Loni dodala automobilka ruským zákazníkům 87,5 tisíce vozů.
Škoda kromě toho, že 19. března dosáhla mety 11 milionů vyrobených vozů značky v závodě Mladá Boleslav, o dva dny později připomněla padesátiny symbolu "předvolkswagenovské" éry. První jarní den v roce 1964 totiž představila model Škoda 1000 MB.
"Embéčko" bylo prvním mladoboleslavským vozem z řady modelů s motorem vzadu a pohonem zadních kol. Proti předchozím modelům (Spartak, Octavia) měla i výrazně pozměněnou karoserii. V letech 1964 až 1969 se vyrobilo 443 tisíc vozů 1000 a 1100, které se dobře prodávaly i v zahraničí. Mimochodem v Česku je stále registrováno kolem 16 tisíc vozů Škoda 1000 MB, na silnicích jsou ale spíše vzácností. Průměrné stáří populárních "embéček" je kolem 48 let.
Neslaví se ovšem pouze v české kotlině, kulaté jubileum hlásí i společnost BMW. Její první automobil totiž vyjel 22. března 1929. Nikoliv však v Bavorsku, ale v pronajaté továrně Ambi-Budd na berlínském letišti Johannisthal. Tímto automobilem byl v licenci vyrobený malý britský vůz Austin Seven pod označením BMW 3/15 (typ DA1).
První "bavoráky" měly vodou chlazený patnáctikoňový motor o obsahu 750 kubických centimetrů, spotřebu kolem šesti litrů na 100 kilometrů a pořizovací cenu 2200 říšských marek. Byly jednoduché a spolehlivé a byl o ně značný zájem. Postupně se značka vypracovala na největšího světového výrobce luxusních automobilů a automobilka minulý týden sdělila, že chce letos dostat prodej svých vozů poprvé nad hranici dvou milionů automobilů.
A abychom nezůstávali s oslavami pouze na starém kontinentu, japonská Honda oznámila, že ve Spojených státech vyrobila už 20 milionů aut, z toho deset milionů vozů modelu Accord. Honda byla před více než třemi desítkami let prvním japonským výrobcem aut, který začal své automobily montovat na americké půdě, závod Hondy v Marysville ve státě Ohio vyrobil první vůz 1. listopadu 1982.
Nic není věčného, ani spolupráce automobilky Ford s fotbalovou Ligou mistrů. Partnerství končí po 21 letech, modrý ovál už se nebude objevovat v souvislosti s věhlasnou pohárovou soutěží a podle nepotvrzených informací má nastoupit na jeho místo japonský Nissan.
Fotbal láká, zvláště v roce, kdy je na programu světový šampionát. A tak se do hry vložila i automobilka Hyundai, která si vybrala pro mistrovství světa v Brazílii za tváře značky dvě velké hvězdy. Jsou jimi španělský brankář Casillas, který obléká dres Realu Madrid, a brazilský záložník AC Milán Ricardo Kaká.