Označení RS signalizuje, že majitel dostává do rukou audi, které má jednoznačně sportovní výkony. Stejné je to i Audi RS 3 Sportback, jež přijde na český trh na jaře příštího roku.
Jeho motor, pětiválec přeplňovaný turbodmychadlem, navazuje na tradici sportovních vozů Audi. Ze zdvihového objemu 2,5 litru poskytuje nejvyšší výkon 250 kW/340 k a maximální točivý moment 450 Nm.
Výkonné pětiválce mají u značky Audi dlouhou tradici. V 80. letech s nimi porážely konkurenci závodní a soutěžní vozy i sériově vyráběné modely. Také první model Audi RS, RS 2 z roku 1994, měl pětiválcový motor. Aktuální jednotka o objemu 2,5 litru, známá již z modelu TT RS, získala ocenění poroty motoristických novinářů jako "International Engine of the Year" (Mezinárodní motor roku).
Z nuly na 100 km/h akceleruje vůz za 4,6 sekundy, což je nejlepší hodnota ve třídě. Další zrychlování ukončí elektronický omezovač při 250 km/h. Kompaktní vůz, který váží jen 1575 kilogramů, se v průměru spokojí s pouhými 9,1 litry paliva na 100 km, čemuž odpovídá hodnota emisí CO2 212 g/km. Na této hospodárnosti se podílí elektronicky řízené olejové čerpadlo a rekuperační systém, který získává zpět kinetickou energii při zpomalování.
Motor je přeplňován velkým turbodmychadlem, které vytváří plnicí tlak až 1,2 baru. Stlačovaný vzduch proudí z turbodmychadla do mezichladiče, jehož účinnost přesahuje 80 %. Stejně jako všechny zážehové turbomotory Audi kombinuje 2.5 TFSI přeplňování s přímým vstřikováním FSI. Výsledkem je ještě lepší účinnost. Klapky v sacím potrubí uvádějí nasávaný vzduch do krouživého pohybu. K dobrému smíšení vzduchu s palivem přispívají rovněž oba vačkové hřídele, které jsou nastavitelné v rozsahu 42 stupňů natočení klikového hřídele.
Kompaktní sedmistupňová převodovka S tronic přenáší hnací sílu pětiválce pomocí jednoho výstupního a dvou vstupních hřídelů. Jako všechny dvouspojkové převodovky je sestavena ze dvou dílčích převodovek. Řazení probíhá sepnutím a rozpojením spojek v řádu setin sekundy bez vnímatelného přerušení toku hnací síly, kterou přenáší na vozovku trvalý pohon všech kol quattro. Ten rozděluje hnací sílu mezi obě nápravy v závislosti na aktuálních podmínkách. Jakmile se začnou kola přední nápravy protáčet, vytvoří elektrické čerpadlo okamžitě vysoký tlak oleje, který plynule přitlačí lamely spojky k sobě tak, aby se potřebný točivý moment přenášel na zadní kola. Díky výkonnému zásobníku tlaku trvá tento proces jen několik milisekund.
Audi začne dodávat modely RS 3 Sportback zákazníkům na jaře 2011, základní cena na českém trhu nebyla dosud stanovena. Pro představu - Audi S3 s dvoulitrovým motorem TFSI 195 kW/265 k začíná na ceně 1 063 700 korun.