Kritické noční hodiny
Zvěř se probouzí ze zimního spánku, řidiči jsou v ohrožení
20.03.2015 08:18 Původní zpráva
S nadcházejícím jarem začíná na českých silnicích přibývat nehod způsobených střety motorových vozidel se zvěří. Za rok 2014 jich eviduje jenom Česká pojišťovna 3900. Řidiči by se měli mít v jarním období na pozoru, a to především mezi půlnocí a sedmou hodinou ranní. V těchto hodinách se totiž loni udála téměř polovina všech střetů se zvěří. Nejvíce nehod hlásili řidiči z Prahy.
Ročně zahynou v souvislosti s provozem motorových vozidel tisíce větších i menších zvířat. Ze statistik České pojišťovny vyplývá, že nejvíce takových nehod se stane právě na jaře. V loňském roce se jich nejvíce událo v dubnu (390 případů) a v květnu (428 případů). Dalšími rizikovými měsíci jsou potom říjen (366 případů) a listopad (369 případů).
"V jarních měsících se zvěř probouzí ze zimního spánku, začne putovat a vyhledávat své protějšky. Z toho důvodu se v této době jejich výskyt u cest zvyšuje. Dalším důvodem je změna času, kterou zvířata nevnímají. Za potravou chodí stále ve stejnou dobu, ale kvůli časovému posunu je na silnicích provoz již o hodinu dříve," vysvětluje myslivec a správce honitby Viktor Veselý.
Největší riziko střetu se zvěří čeká na řidiče především mezi půlnocí a sedmou hodinou ranní. "V loňském roce naši klienti v tomto časovém rozmezí nahlásili hned 1473 případů, z toho nejvíce hned první hodinu po půlnoci. To se týkalo 654 případů. Klidnější období nastává pro motoristy mezi polednem a šestnáctou hodinou. Poté počet střetů opět narůstá," uvádí Ivana Buriánková, tisková mluvčí České pojišťovny.
Se zvěří se motoristé nejpravděpodobněji mohou střetnout na silnicích prvních a nižších tříd. Tam se loni událo 75 procent všech srážek. Na dálnicích se minulý rok řidiči setkali se zvířetem ve 160 případech.
Co dělat v případě srážky se zvěří? Především je nutné škodu vždy na místě zdokumentovat, postačí i fotografie z mobilního telefonu. Událost je třeba nahlásit mysliveckému sdružení v dané honitbě, nejjednodušší postup je zavolat policii na linku 158.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.