Moderní osobní vozy jsou plné technologií, které řidiči pomáhají a chrání posádku. Ale jako všechno mají i odvrácenou tvář. Občas mohou být zbytečné, otravné a hlavně nebezpečné.
Pro příklad netřeba chodit daleko. První říjnový víkend se jedenapadesátiletá slovenská řidička vydala po rakouské dálnici A25 v protisměru. Důvod? Navigace jí poradila otočit se o 180 stupňů a šoférka neváhala úkol splnit.
V moderních automobilech se ovšem nyní objevují systémy, které už svým zaměřením budí údiv a rozpaky. Třeba Subaru Outback s technologií "druhé řidičovy oči", jež mimochodem patří k tomu nejlepšímu, co trh nabízí, vyvolává vzpomínku na film Vrchní, prchni!, když při posouvání v městské koloně oznámí "vůz před vámi se pohnul". Což je asi stejná informace jako filmová "stěrače stírají". Nebo značka Mercedes-Benz bude v novém modelu E používat systém, který při nehodě ochrání sluch před třeskem, jenž havárie vyvolá, Audi zase upozorní na nedovřené okénko s tím, že větší odpor vzduchu zvyšuje spotřebu.
Otázkou je, zda některé technologie tak trochu neodnaučují ovládat vůz. Známe případ, kdy porucha parkovacího asistenta zavinila, že řidič své osobní auto nedokázal vmanévrovat na prostor, který by přitom stačil náklaďáku...
* Které další systémy budí údiv a rozpaky?
* Co řidiči nejvíce pomáhá?
* A co na to dopravní psycholog?
* Budou jezdit náklaďáky bez řidiče?
* Jak se z džípu stal Jeep?
Odpovědi na tyto a další otázky najdete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 12. října.