Past na pijany
Řidičům chyceným s alkoholem hrozí alkozámek
10.12.2010 09:16
Nad belgickými řidiči, kteří budou chyceni za volantem s nepovoleným množstvím alkoholu v krvi, se od nynějška vznáší nová hrozba - soudem nařízený alcolock neboli alkozámek. To je zařízení testující požití alkoholu, které je spojeno se startovacím systémem vozu. Pokud řidiči naměří víc, než kolik je povoleno, neumožní mu s autem odjet.
Namontování přístroje do vozu může na základě nového zákona, který vstupuje dnes v platnost, nařídit soud, píše belgický tisk. Podobné opatření v rámci 27 členských zemí Evropské unii funguje v "rehabilitačních" programech už jen ve Finsku.
"Řada zemí bude sledovat belgické zkušenost s přijetím tohoto nového zákona," řekl dnes výkonný ředitel Evropské rady pro bezpečnost silničního provozu (ETSC) Antonio Avenoso v prohlášení rozeslaném novinářům. Podle něj by postupné zavádění alcolocků, a to nejen pro řidiče porušující pravidla, ale i pro profesionální řidiče kamionů či prostředků hromadné dopravy, pomohlo snížit počet mrtvých na silnicích. V Belgii na rozdíl od Česka neplatí pro řízení po použití alkoholu nulová tolerance. Řidiči mohou jezdit, pokud mají v krvi méně než 0,5 promile alkoholu.
Jednání o zavedení alcolocků nebyla v Belgii rozhodně snadná, trvala řadu let. Zařízení by šlo přirovnat k malé krabičce o rozměrech běžného mobilu, která je připojena drátem k palubní desce. Nahoře má hadičku připomínající anténu, do níž řidič bude muset před nastartováním dýchnout. To mu pak zabudovaný přístroj umožní (pokud nemá více alkoholu, než může mít), nebo naopak zamítne.
Bude teď na soudci, zda se rozhodne alcolock využít či nikoli. Nařídit jeho využití bude moci "alkoholovým recidivistům", tedy řidičům opakovaně chyceným s nepovoleným množstvím alkoholu v krvi během řízení. Použít ho může i u těch, u nichž půjde o první podobný přečin, pokud budou chyceni s více než 0,8 promile.
Kromě možnosti kontrolovat stav problémového řidiče má opatření i finanční aspekt. Na rok totiž "pronájem" a instalace zařízení přijde zhruba na 2000 eur, tedy asi 50 tisíc korun. Otázkou ale je, zda není možné alcolock obejít, například tím, že za řidiče foukne do přístroje někdo jiný. Benoit Godart z institutu IBSR, který se zabývá silniční bezpečností, s tím tvůrci do jisté míry počítali. Test tak neproběhne jen při startu vozidla, ale i po dalších 15 minutách. Řidič navíc bude muset s přístrojem a daty, které zaznamenává, jezdit na kontrolu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.