Debut v Šanghaji
CrossBlue Coupé: tak si VW představuje budoucnost SUV
23.04.2013 08:19 Původní zpráva
Volkswagen působí na čínském trhu už tři desítky let a za tu dobu si vybudoval na místním trhu velice silnou pozici. Pro autosalon Auto Shanghai 2013 přichystala značka svůj pohled do budoucnosti vozů segmentu SUV. Světový debut absolvoval koncept VW CrossBlue Coupé.
CrossBlue Coupé je poháněno hybridním systémem typu plug-in, který je úsporný a zároveň sportovní. Zážehový motor V6 TSI s přímým vstřikováním a přeplňováním spolupracuje se dvěma elektromotory. Maximální výkon systému je 305 kW/415 k. Při využití celého výkonového potenciálu vozu se SUV promění ve sportovní vůz, který zrychlí z 0 na 100 km/h za pouhých 5,9 sekundy a dosahuje nejvyšší rychlosti 236 km/h.
Navzdory dynamickým výkonům má CrossBlue Coupé průměrnou spotřebu paliva pouhých 3,0 l/100 km (v kombinovaném cyklu EU). Dokonce pouze na spalovací motor, když jsou baterie vybité, spotřebuje jen 6,9 l/100 km. Tato hodnota umožňuje teoretický dojezd cca 1190 kilometrů (s palivovou nádrží o objemu 80 litrů).
CrossBlue Coupé dokáže ujet v čistě elektrickém režimu, tedy s nulovými emisemi, vzdálenost až 33 kilometrů (s nejvyšší rychlostí 120 km/h). Jako sériově vyráběný vůz by mohla být tato koncepční studie, která je postavena na nové modulární platformě MQB pro vozy s motorem uloženým vpředu napříč, vybavena rovněž konvenčními systémy pohonu (čtyřválce a šestiválce) přizpůsobenými pro rozmanité druhy paliv (benzin, nafta, CNG).
Studie je 4889 mm dlouhá, 2015 mm široká a pouhých 1679 mm vysoká. Tyto rozměry jí propůjčují velmi široký a protažený vzhled s nízkým profilem, na němž se podílí i široký rozchod kol (1709 mm vpředu, 1726 mm vzadu), rozvor 2980 mm, který je v poměru k vnější délce extrémně dlouhý, a 22" kola z lehké slitiny, která byla zkonstruována speciálně pro koncepční vůz.
Koncept má dlouhou a širokou kapotu s integrovanými otvory pro přívod vzduchu, rovněž dlouhou linii střechy (s navazujícím střešním spoilerem), a velmi krátký převis vpředu. Stylisticky zajímavá je také řada dalších designérských prvků. SUV je například vybaveno nenápadným střešním sloupkem A v kombinaci s velmi "rychlým", což v designérském žargonu znamená nápadně skloněným, střešním sloupkem C.
Navzdory dynamickému designu profilu vozidla se v žádném případě u tohoto Volkswagenu nezapomnělo na každodenní praktičnost. Příkladem jsou dveře s širokým úhlem otevření, které umožňují optimální nastupování a vystupování, k němuž přispívá rovněž protažení dveří dolů do oblasti prahů. Toto řešení navíc udržuje čisté nejen prahy, ale i oděv cestujících.
Stejně jako u přídě použili designéři i vzadu světlomety s diodami LED v prostorově ztvárněném designu s hliníkovými ozdobnými prvky. Výrazné koncovky výfuku jsou vyrobeny z ušlechtilé oceli a integrovány do horizontálního leštěného hliníkového ozdobného panelu.
Výrazným prvkem interiéru pětimístné je horizontální přístrojová deska, která přechází podobně jako křídlo na obou stranách do výplní dveří. Zadní lavice (tři místa k sezení s anatomicky tvarovanými vnějšími sedadly) je dělená v poměru 1/3 ku 2/3, sklopná a podélně posuvná.
Velký dotykový displej slouží nejen k ovládání všech funkcí informačních a zábavních systémů, ale i ke sledování provozního stavu hybridní soustavy. Způsob zobrazování se mění podle zvoleného jízdního režimu. Například u navigace jsou v režimu "Sport" potlačeny budovy v zobrazení map ve formátu 3D. Ustoupí do pozadí, aby bylo během rychlé jízdy zaručeno přehlednější a jednodušší grafické znázornění. Na druhé straně v režimu "Eco" přichází ke slovu animovaná prezentace ve stylu 3D, v níž budovy vystupují z horizontu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.