Mercedes-Benz vyvíjí a vyrábí již více než 50 let samočinné převodovky a výrobní závod ve Stuttgartu opustilo dosud cca 22 milionů automatických převodovek pro osobní vozy. Tohle tu ale dosud nebylo, premiéru totiž bude mít nová převodovka 9G-TRONIC.
První devítistupňová samočinná převodovka s kapalinovým měničem momentu slaví světovou premiéru. Tato inovativní převodovka zařadila model E 350 BlueTEC mezi nejhospodárnější automobily poháněné šestiválcovým vznětovým motorem. Díky vysoké účinnosti patentovaného konceptu převodovky klesla kombinovaná spotřeba paliva u uvedeného modelu na 5,3 litru nafty (údaj pro sedan, kombi uvádí 5,5 l) na 100 kilometrů.
Vznětový motor V6 o výkonu 185 kW/252 k v modelu E 350 BlueTEC je tedy vybaven novou převodovkou 9G-TRONIC. Vyšší počet převodových stupňů a větší rozpětí převodů zvyšuje jízdní komfort a umožňuje výrazně lepší přenos hnací síly. Snížení spotřeby paliva modelu E 350 BlueTEC s převodovkou 9G-TRONIC bylo dosaženo především díky vysoké účinnosti převodovky. Široké rozpětí mezi prvním a devátým převodovým stupněm 9,15 umožnilo velmi citelné snížení úrovně otáček a je rozhodujícím faktorem pro dosažení vysoké energetické účinnosti a jízdního komfortu.
Rychlejší řazení a kratší reakční doby zajišťují vyšší spontánnost při řazení, převodovka 9G-TRONIC reaguje mnohem aktivněji a zvyšuje potěšení z jízdy zejména v manuálním režimu a v programu S. Celkové snížení úrovně otáček zlepšilo také akustický projev, vnější hlučnost se snížila až o 4 dB (A), a tím i zatížení životního prostředí.
U nové devítistupňové samočinné převodovky kladli vývojoví inženýři důraz rovněž na téma "kompaktní lehká konstrukce". Navzdory dvěma dodatečným převodovým stupňům a limitu pro přenos točivého momentu ve výši až 1000 Nm, zabírá převodovka stejně malý prostor jako její předchůdce a navíc je lehčí. Dvoudílný koncept skříně byl zachován. Pouzdro kapalinového měniče je vyrobeno ze slitiny lehkého hliníku, skříň převodovky je zhotovena z ještě lehčí slitiny hořčíku a doplněna plastovým spodním víkem s optimalizovanou hmotností.
Dalším cílem byla realizace devíti převodových stupňů pro jízdu vpřed s minimálním počtem planetových soukolí a řadicích členů. Na základě počítačové systémové analýzy a syntézy byl tento úkol splněn použitím pouhých čtyř jednoduchých planetových soukolí a šesti řadicích členů. Nad činností převodovky bdí tři senzory otáček, které dodávají řídicí jednotce převodovky potřebná data, aby bylo zaručeno efektivní řazení. V případě potřeby je možné přeskakovat několik převodových stupňů při akceleraci i zpomalování.