Automobilka Jaguar Land Rover plánuje vytvořit v nadcházejících čtyřech letech flotilu čítající přes 100 výzkumných vozů. Ty jí pomohou vyvíjet a testovat celou řadu technologií pro propojená a autonomní vozidla (CAV). První z těchto výzkumných vozů budou ještě letos jezdit na zkušební trase, která je 66 km dlouhá, v okolí Coventry a Solihullu.
Prvotní testy budou zaměřeny na komunikační technologie mezi vozidly a mezi vozidlem a infrastrukturními technologiemi. Ty vozům umožní komunikovat mezi sebou a s dopravními značkami, návěstními mosty a semafory. Sdílení dat mezi vozidly poskytne budoucím propojeným vozidlům možnost autonomně spolupracovat.
"Asistent pro práce na silnici" využívá přední kameru, která vytváří 3D obraz silnice před vozem a společně s vyspělým softwarem dokáže rozpoznat kužele a zátarasy. Systém pozná, že se vozidlo blíží k začátku opravovaného úseku, identifikuje ideální cestu složitým staveništěm a protisměrným jízdním pruhem, a informuje řidiče, že se silnice před vozidlem zužuje. Systém poté lehce zasáhne do řízení, aby pomohl udržet vozidlo uprostřed pruhu.
Jízda příliš blízko za vozidlem vpředu v dopravních zácpách nebo při nájezdech do křižovatek je častou příčinou dopravních nehod. Kolize při nízké rychlosti mohou být také způsobeny řidiči, kteří narazí do zdi, garážových vrat nebo zaparkovaných vozidel, protože mají při rozjezdu místo zpátečky omylem zařazený stupeň pro jízdu vpřed.
Jaguar Land Rover vyvíjí asistenční systém, který by takovým typům kolizí zabránil. Jde o "Asistenta pro bezpečnou vzdálenost" a využívá kameru, která monitoruje oblast přímo před vozidlem. Pokud jsou detekovány objekty jako vozidla nebo zeď a systém obdrží signál o sešlápnutí plynového pedálu nebo zařazení převodového stupně, který by mohl vést ke kolizi, automaticky se aktivují brzdy vozidla a řidič je varován akustickým signálem.
"Asistent varování za horizontem" je součást výzkumného projektu testujícího zařízení, která využívají rádiové signály pro přenos důležitých dat mezi vozidly. Kdyby mohla vozidla samostatně komunikovat, autonomní vozidla a řidiči by mohli být varováni před nebezpečím a překážkou skrývající se za horizontem nebo slepou zatáčkou.
V situaci kdy vozidlo zpomalí nebo zastaví a představuje tak nebezpečí pro ostatní účastníky silničního provozu, odeslalo by vozidlům v okolí varování "Nebezpečí před vámi". Přibližující se vozidla by pak obdržela vizuální a akustické varování informující řidiče o nebezpečí.
Často je stresující, když slyšíte sirénu vozidla záchranné služby, ale nevidíte, ze kterého směru přijíždí. Pokud budou mít řidiči správné informace ve správný čas, mohlo by tak klesnout riziko vzniku dopravních nehod. "Upozornění na vozidlo záchranné služby" umožňuje propojeným sanitkám, policejním nebo hasičským vozům komunikovat s ostatními vozidly na silnici.
Zařízení v zásahovém vozidle by vyslalo upozornění o svém příjezdu dlouho předtím, než by řidič viděl maják nebo slyšel sirénu. Řidiči by dostali akustické varování společně s vizuálním upozorněním o vzdálenosti zásahového vozidla a směru, ze kterého přijíždí. Mohli by tak bezpečně zastavit u krajnice a nechat projet zásahové vozidlo. To by minimalizovalo zdržení vozidel záchranných složek a zabránilo vzniku nehod.