V Česku jezdí asi šest set "kachen", tedy legendárních Citroënů 2CV. Počet lidových vozidel s charakteristickým vzhledem budícím úsměv se výrazně zvýšil až po roce 1990, kdy byla v červenci v Portugalsku ukončena jejich výroba. Od té doby se díky porevolučnímu otevření hranic počet registrovaných aut v Česku zvýšil téměř dvacetinásobně.
"Nejžádanější jsou v Česku modely z osmdesátých let do konce výroby. Mají již moderní techniku, například kotoučové brzdy vpředu, a už to bylo auto, které se i dnes může pohybovat v přeplněném provozu," uvedl předseda jesenického 2CV Clubu Tomáš Neruda. "Kachna" podle něj zaostává proti moderním autům v rychlosti pouze na dálnicích a rychlostních silnicích. Na okresních silnicích auto vybavené dvouválcem o obsahu mezi 400 a 600 centimetry krychlovými normální provoz stíhá.
Majitelé francouzských lidových aut, která, podobně jako jiná legenda VW Brouk, konstrukčně spadají do doby před druhou světovou válkou, se v Česku sdružují do tří klubů a dvou skupin. Každý klub dělá jednou ročně setkání, kterých se účastní až padesát aut a posádek.
Největší sraz byl v Česku v roce 2009, kdy se do Mostu sjelo 3550 aut z celého světa. Letos se největší celosvětové týdenní setkání (od 28. července do 2. srpna) majitelů "kachen" uskuteční v polské Toruni. Podle mluvčí českého importéra Citroënu Lenky Martinové se tam očekává více než sedm tisíc aut a dvacet tisíc účastníků. "Sběratelé vozů Citroën a členové sdružení Amicale Citroën Internationale (ACI) budou mít rovněž možnost zúčastnit se řady soutěží, jako jsou závody v terénu a na okruhu nebo soutěž ve smontování a rozmontování vozu 2CV, jež připomenou víceúčelový charakter tohoto legendárního vozu," dodala Martinová.
Ceny "kachen" na trhu se podle Nerudy pohybují od 35 tisíc korun za vraky před renovací. "Slušné auto, které plní základní požadavky, se pohybuje kolem 150 tisíc korun a pak se cena řídí podle stavu," doplnil.
Citroën vyrobil za 42 let přes pět milionů vozů 2CV, což z něj udělalo nejrozšířenější model značky. Vedle klasické čtyřdveřové varianty se během výroby objevil i pick-up, vojenská nebo pouštní verze. Poslední "kachna" sjela z výrobní linky v portugalském městě Mangualde 27. července 1990. Ve Francii produkce skončila o dva roky dříve. V roce 1999 Francouzi 2CV zvolili automobilem století.