Město Hamburk se od roku 2020 zavázalo dále nenakupovat autobusy na fosilní paliva. V Mnichově funguje car-sharingová platforma nabízející 50 osobních aut na vodík, které si může krátkodobě pronajmout každý. V rámci projektu CHIC řada evropských měst už několik let testuje ostrý provoz vodíkem poháněných autobusů. V Americe zjistili, že vodíkem poháněné vysokozdvižné vozíky jsou nejen šetrnější k životnímu prostředí, ale mají i levnější provoz.
Analýza probíhajících projektů souvisejících s vodíkovým pohonem v Evropě i ve světě je jedním z dílčích cílů studie, kterou si ministerstvo dopravy nechalo vypracovat poradenskou společností Grant Thornton. "Zahraničních zkušeností, ze kterých může ČR profitovat, již existuje celá řada. Tyto příklady mohou České republice ukázat směr, kterým by mohl být vodíkový pohon úspěšně začleněn mezi současné způsoby dopravy," říká Jiří Dvořák, expert na alternativní zdroje energie z Grant Thornton.
V bavorském Mnichově funguje projekt s názvem BeeZero. Na jednom místě koncentruje hned 50 osobních vozidel poháněných palivovými články, což je co do počtu světový unikát. Systém funguje na car-sharingové bázi, tedy kdokoli si auto může krátkodobě pronajmout. Další výhodou projektu je třeba nenáročnost na počet plnících stanic. Stačí jedna. Vodíkem poháněná vozidla Hyundai ix35 FC mají dojezd až 600 km, takže s auty není problém opustit hranice města a vyrazit na delší výlet. Pronájem vozů je pro Němce dostupný, v závislosti na čase pronájmu a počtu ujetých km se cena pohybuje od 49 do 99 eur na 24 hodin.
V letech 2010-2016 probíhal v mnoha evropských městech projekt CHIC (Clean Hydrogen in European Cities). Jeho cílem bylo demonstrovat, že autobusy poháněné vodíkem mohou přinést funkční řešení, jak zbavit města nadměrné produkce CO2, hlukové zátěže a smogu. Do projektu bylo zapojeno celkem 7 evropských měst a kanadský Whistler (kvůli právě probíhající olympiádě), kam bylo nasazeno hned 20 autobusů. Výsledky projektu lze považovat za úspěch. Autobusy dosáhly dojezdu srovnatelného s naftovými, tedy více než 350 km na jedno plnění. Se spotřebou 9 kg vodíku na 100 km byl pohon vyhodnocen jako o 26 procent úspornější než nafta. Ušetřilo se 4,3 milionu litrů nafty a 6800 tun CO2, jehož emise klesly v průměru o 85 procent. Autobusy byly nasazeny až na 20 hodin denně a najely více než 9 milionů kilometrů.
Vodíkový pohon se nedává jen do aut nebo autobusů. Velké společnosti z USA ve svých skladech už mnoho let používají vysokozdvižné vozíky na vodík. Praxe ukázala, že oproti např. bateriovým vozíkům mají delší dojezd a rychlejší plnění (3 minuty). Např. korporace Nestlé Waters přešla na tuto technologie již v roce 2008, podobně jsou na tom v GM, FedExu, Walmartu nebo v Coca-Cola.
V České republice je zatím jedna neveřejná plnicí stanice v Neratovicích a vodíkem se zde již od roku 2009 plnil prototyp autobusu TriHyBus. Od dubna letošního roku bude stanice opět v provozu. Připravují se však i další projekty, výstavba pilotní veřejné vodíkové stanice či síť vodíkových autobusů na Trutnovsku. "Probíhající studie má za cíl naformulovat doporučení, jakým způsobem přistoupit k rozvoji vodíkové mobility v ČR a potenciálně tedy rozvíjet multimodální dopravní síť ve 21. století s ohledem na životní prostředí spojenou s postupnou evolucí dostupných technologií. Z přístupu ostatních států EU je zřejmé, že klíčovým faktorem úspěchu pro rozšíření využití vodíkových technologií je propracovaný systém podpory společně s ucelenou strategií rozvoje," shrnuje Jiří Dvořák.
Vodíkový pohon má řadu výhod jako je například minimální produkce emisí škodlivých plynů nebo prakticky nekonečná zásoba vodíku. Má však i své nevýhody a leccos může jeho praktickou využitelnost ohrozit. "Předně je třeba říci, že vodíkový trh zatím téměř neexistuje. Auta na vodík jsou oproti konvenčním vozidlům zatím drahá, nemůžeme si je jen tak koupit, nemáme je kde natankovat. Cena vodíku je dnes sice relativně nízká, ale kdyby se tento pohon uchytil a poptávka po něm dramaticky stoupla, cena vodíku by bezesporu rostla. Dalším limitem je skutečnost, že česká legislativa není nyní na nástup vodíku připravená. Navíc lze očekávat silnou lobby zástupců firem spjatých s tradičními konvenčními pohony," dodává Jiří Dvořák z Grant Thornton.