Americká investiční společnost Powder Gate, která právě začala fungovat na tuzemském trhu, o sobě může směle tvrdit, že opravdu není pro každého. Míří na zhruba deset opravdu bohatých Čechů - nejnižší investice začíná na 250 tisících dolarech (asi 5,7 milionů korun). Vysvětluje to tím, že se chce každému klientovi dostatečně věnovat.
Název Powder Gate je odvozen od Prašné brány v Praze, ale není to jediná věc, která tento nový americký fond spojuje s Českou republikou, byť má oficiálně sídlo v New Yorku. Má částečně český tým a rovněž český kapitál od investiční skupiny bpd partners. Jedním ze spolumajitelů Powder Gate je Tadeáš Trojan, který má dlouholeté zkušenosti s byznysem ve Spojených státech. A jeho firemním partnerem je absolvent Harvardu, který má ve svém rodokmenu rovněž české předky.
Příliš velká hotovost
To ovšem není jediný důvod, proč se rozhodli nabízet své služby českým movitým klientům, kteří si mohou dovolit investovat miliony korun. "Myslíme si, že čeští kvalifikovaní investoři mají nedostatek atraktivních investičních příležitostí," konstatoval Trojan. Dodal, že bohatí Češi mají často příliš hotovosti, která jim ovšem přináší minimální nebo vzhledem k inflaci dokonce záporný výnos.
To finanční portfolia jsou podle Trojana rovněž nedostatečně diverzifikována, soustředí se například příliš na středoevropský region. Nedostatek příležitostí pak mnohdy vede k investicím "z nouze" - například do předražených nemovitostí nebo lokálních firemních dluhopisů, z nichž mnohé jsou poměrně rizikové.
To ostatně potvrdil Pavel Brůžek, předseda představenstva české investiční společnosti bpd partners, která poskytla fondu Powder Gate svůj kapitál. "Do Powder Gate jsme se rozhodli vstoupit z nedostatku atraktivních investičních příležitostí na středoevropském trhu a především kvůli kvalitě týmu a jeho schopnosti generovat velmi zajímavé investiční příležitosti, k nimž se bez fyzické účasti na americkém trhu český investor v praxi v podstatě nedostane," sdělil Brůžek.
Dolar za méně než sto centů
Powder Gate nabízí investorům podílet se na dvou hlavních strategiích. První z nich je venture fond, jenž investuje do startupů v počáteční fázi. "Primárně se zaměřujeme na tři hlavní témata, o nichž jsme přesvědčeni, že budou mít v několika následujících dekádách zásadní dopad na vývoj naší společnosti. První téma se týká růstu světové populace a jejího stárnutí a představuje čtyři oblasti našeho zájmu: Zdravotnictví a well-being, zemědělství a potravinářství, data a urbanizaci. Druhým tématem je umělá inteligence a třetím syntetická biologie. Všechny tyto oblasti jsou přitom vzájemně propojeny," uvedl Tadeáš Trojan v rozhovoru pro web Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz).
Druhý fond public equities je konzervativnější. "V něm investujeme kapitál do malého počtu vysoce kvalitních veřejně obchodovatelných podniků a vyhledáváme situace, v nichž je cena firem na akciovém trhu výrazně nižší než jejich dlouhodobá vnitřní hodnota. Je to, jako koupit jeden dolar za méně než sto centů," konstatoval Trojan. "Vyhledáváme fundamentálně dlouhodobě podhodnocené společnosti, které akciový trh přehlíží či je přehnaně podhodnocuje, u nichž jsme přesvědčeni, že jejich dlouhodobá hodnota je výrazně vyšší než cena, za kterou se momentálně obchodují," dodal.