Až třicet procent Čechů neví, že řetězce mají i e-shopy

Ekonomika
17. 9. 2019 18:01
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Až 30 procent Čechů neví o tom, že jejich oblíbené řetězce mají také internetový obchod. Přesto bez ohledu na druh zboží ale zájem o internetové nákupy pomalu vzrůstá, převážně on-line nakupuje 21 procent oslovených respondentů. Vyplývá to z výzkumu konzultační společnosti Acomware. V úterý ho představila na tiskové konferenci. Nejvíce internetové nákupy upřednostňují lidé u erotického zboží, spotřební elektroniky, knih, hudby a filmu. Naopak potraviny, drogerie a léky nakupují převážně v kamenných prodejnách.

Výzkum, jehož se zúčastnilo 1016 on-line respondentů, se věnoval otázce, jakým způsobem lidé nakupují a jaký je jejich vztah k vybraným značkám. Acomware ho připravila s agenturou Ipsos a Vysokou školou ekonomickou.

Fakt, že zhruba 30 procent lidí neví o tom, že řetězce mají i e-shop, zdůvodňuje vedoucí konzultantů Pavel Čihák zvykem lidí nakupovat v kamenných obchodech. Jde například o zákazníky řetězců Tesco a Marks&Spencer, také hobbymarketu Hornbach a obchodů s obuví Baťa.

V kamenných obchodech nakupuje 43 procent lidí a 36 procent pak půl na půl s e-shopy. "Obliba kamenného obchodu je pořád pro nákup potravin, léků nebo potravinových doplňků zásadní. Lidé rádi chodí do kamenného obchodu, a proto e-shop nijak zásadně nevyhledávají," uvedl Čihák. Pokud nedůvěřují e-shopům, je to například kvůli tomu, že nemohou vrátit zboží bezplatně poštou nebo kurýrem, reklamovat či nemají zdarma dopravu.

Podíl internetových nákupů nicméně meziročně vzrostl o čtyři procenta. Zásadní revoluce podle Čiháka se ale v tomto segmentu neočekává.

Z výzkumu dále vyplynulo, že potraviny pořizuje on-line 36 procent lidí. Nejvíce v on-line prostředí dominuje Tesco, a to zejména na menších městech, naopak konkurenční e-shop Rohlik.cz ovládá především velká města. Drogerii po internetu nakupuje 58 procent zákazníků, nejčastěji v dm drogerii. Oblečení si pořizuje po internetu až 77 procent Čechů, přičemž v on-line vede řetězec H&M.

Polovina zákazníků obecně považuje internet za zdroj informací. Podle ředitele Acomware Davida Vurmy si zejména velké spotřebiče, nábytek, kosmetiku a parfémy často prohlédnou v kamenné prodejně a pak objednají on-line. U parfémů hrají podle Vurmy roli příznivější ceny v e-shopech.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/athree23

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ