Barofsky žádá <span>více informací</span> od bank, kterým USA půjčily

Ekonomika
19. 7. 2009 14:13
Barofsky si myslí, že se více dat dá od bank získat.
Barofsky si myslí, že se více dat dá od bank získat.

Barofsky si myslí, že se více dat dá od bank získat.Americké ministerstvo financí by mělo žádat více informací od bank, které od USA obdržely státní pomoc. Uvedl to generální inspektor programu TARP vládní pomoci bankovnímu sektoru Neil Barofsky. Podotkl, že jeho vlastní podklady ukazují, že se taková data dají od bank získat.

Barofskyho průzkum ukázal, že více než osm z deseti bank použilo peníze z vládního programu na úvěry nebo tak, aby se úvěrování neomezilo. Ale méně než třetina z 360 sledovaných bank uvedla, že jejich poskytnuté úvěry by byly bez peněz z programu nižší. Banky také uváděly, že peníze ze 700 miliard dolarů, které měl program celkem k dispozici, poskytly i jako dodatečný rezervní kapitál nebo ke koupi jiných institucí.

ČTĚTE TAKÉ: Jakmile přijdou prázdniny, vypuknou světové krize

Zákon o fondu TARP na podporu finančního sektoru nepožaduje, aby banky oddělovaly peníze z vládního programu ani aby vedly záznamy, jak s těmito prostředky naložily, i když Kongres chtěl programem zajistit ekonomice půjčky přímo i nepřímou cestou.

Zákonem není určen ani postup, kterým by se zjišťovalo, zda peníze posílily úvěrování. Dokonce se nezmiňuje ani o postizích bank, které by státní peníze z programu TARP na úvěry nepoužily.

Nejvyšší představitel ministerstva financí zodpovědný za program Herbert Allison ale význam Barofskyho zprávy snižuje. Podle Allisona se z údajů jeho průzkumu nedá udělat příliš závěrů. "I když se zdá, že ano, není možné říci, zda měly investice dolarů z TARP za následek jednotlivé úvěry, investice či jiné aktivity příjemců," odpověděl Allison na Barofskyho zprávu.

Tato výměna názorů ilustruje přetrvávající napětí mezi ministerstvem a Barofskym, jehož pozici vytvořil Kongres při schvalování programu loni na podzim. Ministerstvo některé z předchozích poznámek generálního inspektora využilo, do sporu se ale dostali kvůli přístupu k některým datům a také kvůli neochotě ministerstva shánět údaje od všech bank.

ČTĚTE TAKÉ: V USA hrozí pád banky CIT Group

Barofskyho průzkum pokryl 364 finančních institucí, ministerstvo sleduje jen 21 těch největších. Ke konci minulého měsíce ministerstvo z programu TARP poskytlo 330 miliard dolarů více než šesti stům finančních institucí. Další miliardy z programu šly na podporu obří pojišťovny AIG a automobilkám General Motors a Chrysler.

Některé banky již splatily vládní peníze zpět. Ministerstvo financí uvádí, že je ve fondu nyní k dispozici kolem 127 miliard dolarů, napsala agentura AP.

Krize potopila 57 bank

Regulátoři bankovního sektoru ve Spojených státech dali kvůli finanční krizi zavřít od začátku letošního roku již 57 bank. V noci na sobotu to uvedl Federální úřad pro pojištění vkladů. Na finanční sektor dolehl pokles ekonomiky a propadající se ceny domů.

Federální úřad pro pojištění vkladů se nyní potýká s prudkým nárůstem krachů bank kvůli problémům se splácením úvěrů a hypoték a kvůli špatným investicím. Za celý rok 2008 zkrachovalo v USA 25 bank a v roce 2007 pouze tři.

ČTĚTE TAKÉ: Pomoc evropským bankám bude mít přísnější pravidla

Regulátoři dali v pátek zavřít dvě kalifornské banky. První z nich byla Vineyard Bank z města Rancho Cucamonga a druhou byla Temecula Valley Bank z Temeculy.

Foto: archiv Týdne

Autor: ČTK

Další čtení

V ČR vznikla nová poradenská skupina ETL Vision

Ekonomika
25. 4. 2025

Úřad zamítl protesty proti tendru na Dukovany. Stavět budou Korejci

Ekonomika
24. 4. 2025

Policie a veterináři zkontrolovali 278 000 aut kvůli slintavce, opatření porušilo 40

Ekonomika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ