Ceny akcií na burzách v západní Evropě navázaly na propad z konce minulého týdne a za jejich poklesem jsou hlavně obavy z nové recese americké ekonomiky. Její pravděpodobnost zvýšila špatná data z amerického trhu práce, která ukázala, že v srpnu v USA nevznikla prakticky žádná pracovní místa. Nejvíce klesaly akcie bank, na které doléhají rovněž problémy v eurozóně.
Panevropský index FTSEurofirst 300 v poledne ztrácel zhruba 2,6 procenta a pohyboval se v blízkosti 924 bodů. Během dopoledne ale byly ztráty ještě o něco výraznější a blížily se třem procentům. Hluboké ztráty postihly německé akcie, jejichž index klesl nejníže za téměř dva roky.
"Není to zrovna dobrý začátek týdne. Hodně se prodávají banky, především ve světle prostředí slabého růstu, a také kvůli tomu, že situace v eurozóně se nelepší," podotkl hlavní analytik finanční společnosti Brewin Dolphin Mike Lenhoff.
Hlavní index bankovních titulů Stoxx Europe 600 dnes ztrácel zhruba 3,3 procenta, a banky tak patřily k nejztrátovějším titulům. Nejvíce klesaly akcie britských bank Barclays a Royal Bank of Scotland, v obou případech o více než šest procent. Oba ústavy jsou totiž součástí skupiny bank, na které kvůli prodeji nekvalitních hypotečních zástavních listů podal žalobu americký Federální úřad pro financován bydlení (FHFA). Hlavní index německých akcií DAX oslaboval o 3,95 procenta na 5319 bodů. Přes šest procent odepisovaly akcie Deutsche Bank.
Klesá i Praha
Stranou poklesu nestojí ani burza v Praze, která dnes kvůli technickým problémům začala obchodovat až krátce po půl dvanácté.
Krátce po půl druhé odpoledne odepisoval index PX 4,47 procenta. Dolů jej táhly především akcie společnosti Telefónica, které ztrácely téměř 10 procent. Více než čtyřprocentní ztráty vykazovaly akcie Komerční banky i delevopera Orco.
Ropa zlevňuje
Kromě poklesu akcií na trzích padá i cena ropy. V jednu hodinu středoevropského času ztrácela americká lehká ropa přes 2 procenta a její barel se obchodoval za 84,83 dolaru. Pokles zaznamenala i severomořská ropa typu Brent, která zlevnila o 1,57 dolaru za barel a obchodovala se za 111,09 dolaru. Směrem nahoru naopak zamířilo zlato. Nové rekordy však nepřepsalo.