Je horší prodat mnohonásobně pod cenou, nebo koupit "levně" černou díru na peníze? U realitních transakcí tzv. bez provize riskují obě strany. Platí jednoduché pravidlo: provizi vždy někdo zaplatí. Pokud obchodu bez provize uvěříte, zbývá vám doufat, že budete na té šťastné straně barikády.
V obchodním vztahu neexistuje žádné zdarma, a pro trh s realitami to platí stoprocentně. Většina transakcí je výsledkem práce celého týmu specialistů, který kromě jednoho či více makléřů čítá také právníky, marketingové experty a další pracovníky. "Solidní realitní kancelář musí svůj tým dobře zaplatit, aby odvedl perfektní práci. Proto je provize z jednoho každého prodeje vždy v ceně zohledněna, ať už to zprostředkovatel přizná, nebo tají. Pokud je struktura ceny netransparentní, je velmi riskantní takové společnosti svěřovat své peníze, ať se jedná o prodej, nebo koupi bytu," vysvětluje Andreas von Schlik z realitní kanceláře Engel & Völkers. Dobrá realitní kancelář by podle něj měla zajistit odhad tržní hodnoty, připravit kvalitní prodejní dokumenty, profesionálně nemovitost nafotit, oslovit tuzemské i zahraniční zájemce, pomoci s výběrem opravdu nejlepšího kupce, připravit smlouvu a jistotní účet, provést zápis na katastru a předat nemovitost i s protokolem.
"Výše odměny, tedy provize kanceláře, je věcí dohody smluvních stran. Nepochybně je i závislá na rozsahu služeb, jejich kvalitě a rychlosti. Obvykle je sjednána procentem z kupní ceny. Její výše se pohybuje v jednotkách procent. U obvyklých nemovitostí se podle obecných informací z trhu pohybuje v rozmezí tří až šesti procent," uvádí prezident Asociace realitních kanceláří ČR (ARK ČR) Jaroslav Novotný s tím, že nejmenší provize nemusí být ve skutečnosti tou pravou úsporou. Pro srovnání v sousedním Rakousku je provize stanovená na 3,6 % včetně DPH, v Maďarsku se pohybuje v rozmezí 3 - 6 % stejně jako ve Švýcarsku nebo USA. Je obvyklé, že čím dražší nemovitost je, tím se provize postupně snižuje.
Majitel se připraví o statisíce. V lepším případě
Zisk prodávajícího se totiž odvíjí zejména od schopnosti, ať už jeho vlastní, nebo zprostředkovatelů, motivovat co nejvíce bonitních zájemců, mezi nimiž vzápětí vznikne "dražba". Ti se v ideálním případě předhánějí v nabídkách a cena jde nahoru - samozřejmě formou oficiálních písemných nabídek. Majitel takto vydělá násobně vyšší peníze, než činí pár procent ušetřené provize. "Provize průměrně činí čtyři procenta, prodejce však přijde o stovky tisíc, v lukrativnějších lokalitách jako Praha klidně i o milionové částky. Největšímu riziku se vystavují prodejci bytových domů, zaznamenali jsme případ, kdy se dům, který standardně prodáváme za třicet pět milionů korun, prodal za pouhých dvacet čtyři milionů" tvrdí Andreas von Schlik z Engel & Völkers.