Ceny dovozu i vývozu v únoru stouply o 3,3 procenta

Ekonomika
10. 4. 2019 11:29
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ceny dováženého zboží a surovin v Česku v únoru meziročně stouply o 3,3 procenta. Vývozní ceny ve stejném období vzrostly o 3,4 procenta. Největší vliv mělo v obou případech zdražení strojů a dopravních prostředků. Ve srovnání s předchozím měsícem se v únoru ceny importu zvýšily o 0,5 procenta, u exportu byly vyšší o 0,3 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Růst cen podpořilo i oslabení koruny vůči euru a dolaru," doplnil vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.

Index cen dovozu i vývozu v meziročním srovnání roste nepřetržitě od loňského června. V lednu stouply vývozní ceny o 2,8 procenta a dovozní o 2,4 procenta.

Zásadní vliv na meziroční růst cen vývozu mělo v únoru zdražení strojů a dopravních prostředků o 2,7 procenta. Nejvíce ale rostly ceny ve skupině minerálních paliv, a to téměř o 9,4 procenta. Stouply také vývozní ceny průmyslového spotřebního zboží a ceny polotovarů. "Ceny neklesly v žádné sledované skupině," uvedli statistici.

Také na meziročním zvýšení dovozních cen se zásadně projevily dražší stroje a dopravní prostředky, jejich ceny vzrostly o čtyři procenta. Nejvíce ovšem stouply ceny ve skupině minerálních paliv, a to o 8,6 procenta, zdražila především elektřina. Ceny ostatních surovin rostly o 7,5 procenta a ceny chemikálií o čtyři procenta. Klesly pouze ceny nápojů a tabáku.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/vjkombajn

Další čtení

Výrobce Nutelly Ferrero koupí za 3,1 miliardy USD americkou firmu WK Kellogg

Ekonomika
10. 7. 2025

Trump oznámil nová cla pro osm zemí, Evropská unie mezi nimi není

Ekonomika
9. 7. 2025

Generální ředitelka Muskovy sítě X Linda Yaccarinová odstupuje z funkce

Ekonomika
9. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ