Zatímco drahé kovy od začátku roku stagnují nebo ztrácí na hodnotě, ceny potravin, ropy, zemního plynu či elektřiny na světových trzích vyletěly prudce vzhůru a v prvním pololetí zdražily až o desítky procent. Vyplývá to z dat, které poskytli analytici ke konci května. Hlavním faktorem zůstává podle nich válečný konflikt na Ukrajině a s ním spojené sankce proti Rusku.
Zlato od začátku roku umazalo ztráty a na konci červa se obchodovalo za 1807 dolarů za troyskou unci, tedy 0,3 procenta více než v lednu. Na začátku války se přitom obchodovalo na hranici 2050 USD, poté však začalo ztrácet. Hůře se vyvíjela cena stříbra, které od ledna ztratilo 11,5 procenta a nyní se obchoduje kolem 20,3 USD za unci.
Podobně ztrácel i další technický kov, platina, který se od začátku roku propadl o 7,3 procenta na 886 USD za unci. Měď klesla o téměř 17 procent na 7965 dolarů za tunu. Palladium naopak posílilo o pět procent na 1915 dolarů a cena lithia se téměř zdvojnásobila.
"Hlavním faktorem pro vývoj cen je po uklidnění paniky kolem konfliktu na Ukrajině především makroekonomický vývoj ve světě a zpřísňování měnové politiky ze strany centrálních bank, což bude nadále vyvíjet silný tlak na drahé kovy," řekl analytik Golden Gate Marek Brávník.
Největší nárůst je patrný u energetických surovin a elektrické energie. Ropa typu Brent zdražila od začátku roku o 38 procent na 109 dolarů za barel a zemní plyn poskočil o 44 procent. Elektřina v rámci dlouhodobých kontraktů zdražila o 140 procent.
V nižších desítkách či jednotkách procent rostly ceny potravin. Cena pšenice je vyšší o 17 procent, bílý cukr zdražil o 12 procent a káva je proti začátku roku dražší o 2,5 procenta.
"Na rozdíl od drahých kovů, u kterých se s výjimkou těch, kde je významným producentem Rusko a jsou nezbytné například pro automobilky, situace více méně stabilizovala, na trhu s energetickými surovinami je vývoj výrazně dramatičtější. Odráží výraznou závislost Evropy na ruském plynu i ropě i stále citlivější dopad nedostatku některých potravin z východu zablokovaných mimo jiné v ukrajinských přístavech," upozornil ředitel Gold.plus Martin Stránský. Pro další vývoj bude podle něj zásadní doba trvání válečného konfliktu i rychlost, s jakou se západní svět dokáže s výpadkem dodávek vyrovnat a nahradit je z jiných zdrojů.