Ceny starších bytů v Česku do konce února vzrostly o 11 procent

Ekonomika
7. 4. 2019 07:50
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ceny starších bytů v Česku do konce února meziročně vzrostly v průměru o 10,9 procenta na 39 081 korun za metr čtvereční. V nejdražší Praze v porovnání s nejlevnějším Ústeckým krajem byly ceny téměř pětkrát vyšší. Vyplývá to z údajů společnosti CeMap, která porovnávala ceny zhruba 460 tisíc bytů.

"Více než desetiprocentní růst je dán především nízkým počtem kvalitních nemovitostí k prodeji a zároveň celkovou nízkou výstavbou ve velkých městech," uvedl výkonný ředitel společnosti CeMap Ondřej Hon.

Za nejdražší Prahou s průměrnou cenou 91 797 korun za metr čtvereční následují s výrazným odstupem Jihomoravský (50 827 korun), Středočeský (44 525 korun) a Královéhradecký kraj (38 394 korun).

V nejlevnějším Ústeckém kraji byla na konci února průměrná cena 19.294 korun za metr čtvereční. Následovaly Moravskoslezský kraj (25 786 korun), Vysočina (32 006 korun) a Liberecký kraj (33 322 korun).

V meziročním srovnání ceny starších bytů nejvíce vzrostly ve Zlínském kraji, téměř o čtvrtinu. Více než o 15 procent stouply také v Libereckém a Královéhradeckém kraji. Naopak v Pardubickém kraji se ceny zvýšily o 1,4 procenta, v Karlovarském a Jihomoravském kraji kolem šesti procent.

Výrazné rozdíly jsou v cenách bytů se samostatnou kuchyní a těch s kuchyňským koutem. "Data ukázala, že bytů se samostatnou kuchyní je v nabídce obecně méně a jsou mnohem levnější, což je dáno především jejich starší výstavbou. Aktuální trend totiž velí obývací pokoj a kuchyň neoddělovat," doplnil obchodní ředitel společnosti Bidli Roman Weiser.

U dvoupokojových bytů, kterých je v nabídce nejvíce, byly byty s kuchyňským koutem v průměru zhruba o třetinu dražší než ty se samostatnou kuchyní. "V současné době se jiné nemovitosti než s kuchyňským koutem nestavějí. Rozdíly v regionech jsou dány především tím, že roste pouze počet novějších a dražších bytů, které jsou všechny s kuchyňským koutem," dodal hypoteční specialista poradenské společnosti ChytryHonza.cz Daniel Horňák.

Autor: ČTK Foto: ČTK , KEYSTONE/GAETAN BALLY

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ