Češi se zbavují kreditních karet. Nechtějí se zadlužovat

Ekonomika
24. 10. 2013 18:24
Češi chtějí mít přehled o financích, proto dávají přednost debetním kartám (ilustrační foto).
Češi chtějí mít přehled o financích, proto dávají přednost debetním kartám (ilustrační foto).

V České republice klesá počet kreditních karet. Důvodem je menší ochota tuzemských domácností se zadlužovat v době ekonomických potíží.

Počet kreditních karet se tak v letošním 2. čtvrtletí meziročně snížil o více než 57 tisíc na 2,228 milionu karet, z loňských 2,285 milionu. "Krize ovlivnila chování klientů. Nechtějí se zadlužovat a spíše využívají debetní kartu," uvádí Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro Českou a Slovenskou republiku. Podle něj je podobný trend v celé Evropě, kde se osmdesát procent objemu transakcí provádí s využitím debetních karet.

Kreditní karty umožňují jejich prostřednictvím si půjčit od banky na nákup zboží. Pokud ovšem klient nesplatí peníze během bezúročného období, musí počítat s vysokými úroky, které mohou dosáhnout až třiceti procent ročně. Naopak u debetních karet používá klient peníze, které má na svém běžném účtu, což znamená, že neplatí bance žádné úroky (v případě, že nevyužívá kontokorentní úvěr).

"Krize potvrdila, že český národ používá spíše vlastní finanční prostředky," říká výkonný ředitel Sdružení pro bankovní karty Roman Kotlán. V posledních letech tak žádný velký zájem o kreditky není. "Je stále stejná situace, nedochází k nárůstu kreditních karet."

Podle průzkumu společnosti Visa vlastní kreditní kartu pouze šestnáct procent zákazníků bank, zatímco debetní kartu mají zhruba tři Češi ze čtyř.

Společnost MasterCard, která stejně jako Visa vydává platební karty, nicméně pozoruje zvýšený zájem o kreditky. "Počet kreditních karet MasterCard na českém trhu mírně roste," říká generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku a Slovensko Miroslav Lukeš.

Větší nákupy přes kreditku

Kreditní karty se podle Kotlána používají při platbách na internetu a při větších nákupech jako je například dovolená. I přes pokles počtu kreditek se tak zvýšila hodnota zboží a služeb, která se těmito kartami zaplatila.

Ve 2. čtvrtletí minulého roku klienti provedli platby ve výši 14,21 miliardy korun, zatímco letos to bylo 15,82 miliardy, což představuje nárůst o zhruba jedenáct procent. Platby debetními kartami vzrostly přibližně o osm procent. "To svědčí o rostoucí oblibě kreditních karet," tvrdí Lukeš. Kreditní karty zároveň využívají bonitnější skupiny klientů. Podle Visa majitelé kreditních karet častěji nakupují na internetu a využívají služeb internetového bankovnictví.

Podle Lukeše se Češi učí správně používat kreditní karty. "Rostou objemy plateb na terminálech u obchodníků a naopak klesají na výběrech z bankomatů," říká Lukeš. Výběry hotovosti jsou totiž u kreditních karet okamžitě úročeny, zatímco při platbách může držitel karty využít bezúročného období. Když během něj úvěr z kreditní karty splatí, tak neplatí za využití peněz banky.

Češi nicméně stále drtivou většinu plateb provádí přes debetní karty. Důvodem je i historický vývoj, protože banky tento druh karet začaly uvádět na trh jako první. "Klient vnímá debetní kartu jako náhradu za hotovost," upozorňuje Gajdoš s tím, že například ve Velké Británii banky přišly na trh nejdříve s kreditními kartami.

Tuzemští spotřebitelé tak jsou při využívání kreditek stále opatrní. "Český trh není kreditním kartám zaslíbený," uzavírá Kotlán.

Autor: Vladan GallistlFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ