Česká firma MCE Slaný vyrobila konstrukci pro evropský kosmodrom

Ekonomika
13. 12. 2019 13:21
Raketa Ariane 5 ve Francouzské Guyaně.
Raketa Ariane 5 ve Francouzské Guyaně.

Český výrobce ocelových konstrukcí MCE Slaný dokončil konstrukci pro evropský kosmodrom ve Francouzské Guyaně. Zařízení bude sloužit pro start rakety Ariane 6, který Evropská kosmická agentura (ESA) plánuje v příštím roce. Vedle slánské mostárny se různých kosmických programů ESA, která bude od roku 2021 sídlit v Praze, účastní kolem padesáti tuzemských firem. Na součástech rakety Ariane 6 se podílela také klatovská firma Aerotech Czech.

Mostárna MCE Slaný vybudovala pro start rakety takzvaný deflektor, tedy podzemní soustavu odrazových ploch, která při startu rozráží plyny do dvou výfukových kanálů. Zařízení má rozměry 16 x 16 x 9 metrů a včetně náhradních dílů váží celkově 800 tun. Celá konstrukce, která je umístěna 25 metrů pod samotnou rampou, musí po dobu několika desítek vteřin odolat extrémním podmínkám při plném výkonu startovacích motorů. V kritických místech je deflektor vystaven teplotě až 3500 stupňů Celsia a tlak u odváděcích kanálů dosáhne až 10 barů, což je čtyřnásobek tlaku v pneumatikách automobilu. Horké plyny proudící deflektorem pak při zážehu motorů dosáhnou až trojnásobku rychlosti zvuku.

"Deflektor jsme vyrobili ve Slaném, kde také prošel zkouškami vodního chlazení. Následně bylo zařízení demontováno, naloženo do kontejnerů a dopraveno do Kourou (město ve Francouzské Guyaně, kde se nachází evropský kosmodrom), kde ho naši technici na místě zkompletovali," uvedl jednatel firmy Igor Chorovský. Podle něho bylo na celé zakázce nejtěžší umístění částí vnějšího pláště, které mají tloušťku 80 milimetrů. "Kvůli tepelné roztažnosti musí být zachována dilatace, jednotlivé segmenty musí být navíc vzhledem k postupnému opotřebení vlivem extrémní zátěže rychle vyměnitelné," dodal.

Deflektor je součástí nového startovacího komplexu pro rakety Ariane 6. Ty by měly zřejmě v příštím roce doplnit flotilu raketových nosičů používaných ESA, do níž patří rakety Ariane 5 a Vega. Z kosmodromu v Kourou startují také ruské Sojuzy.

Vyrábí i mostní konstrukce

Slánská mostárna, která vznikla v roce 1991, se podílela i na dalších zahraničních zakázkách. Například před třemi lety vytvořila 63 železničních mostů pro trať v Etiopii, další mostní díly společnost dodala i do Ghany nebo Srí Lanky. Další velké zakázky podnik měl i v Evropě. V Česku patří k nejznámějším projektům firmy ocelové konstrukce pražských mostů v Lochkově nebo v Troji.

Firma MCE Slaný, která je dceřinou společností rakouské MCE, loni zaměstnávala kolem 212 stálých pracovníků a dalších 85 externích zaměstnanců. Obrat společnosti v období od dubna 2018 do konce března letošního roku činil 519 milionů korun. Ve stejném období pak firma zaznamenala zisk 19 milionů korun, meziročně o 12 milionů vyšší.

V ČR se účastní kosmického programu kolem 50 firem. Součástí kosmické výroby v Česku jsou dále například rolovací solární panely pro stovky družic z kunovické firmy 5M, adaptér pro vypouštění desítek malých družic z nosné rakety Vega, optické systémy, nový systém pro řízení letového provozu nad Evropou, řídicí software družic nebo také výroba hliníkových a titanových částí nosné rakety Ariane 6. Podle analýz ministerstva dopravy je návratnost kosmických investic do ekonomiky více než osminásobná.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Eiji Noyori

Další čtení

Koruna se po čtyřech letech dostala pod 21 Kč/USD, posiluje i k euru

Ekonomika
1. 7. 2025

Státní rozpočet měl v pololetí schodek 152,4 mld. Kč, nejnižší od pandemie

Ekonomika
1. 7. 2025

Zámek v Litomyšli letos zažívá vysoký zájem turistů

Ekonomika
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ