Airbnb: počet aktivních hostitelů stagnuje. Služba se profesionalizuje

Ekonomika
12. 2. 2018 17:00
Airbnb funguje v ČR od roku 2009.
Airbnb funguje v ČR od roku 2009.

Počet aktivních hostitelů v Praze na Airbnb stagnuje. Služba se začíná profesionalizovat, zásah Finanční správy také zpomalí nárůst počtu nových nabídek. Uvedla to společnost Blahobyty, která je největším správcem pronajímaných bytů přes Airbnb v Praze. Finanční správa loni stanovila, že služby nabízející ubytování prostřednictvím internetu považuje za ubytovací služby, a nikoliv za nájem. Příjmy z této činnosti tak podléhají zdanění.

V loňském prosinci bylo na Airbnb v Praze 3211 hostitelů, kteří poskytli ubytování, o rok dříve 3578. V meziročním srovnání jde o desetiprocentní pokles, uvádí portál Blahobyty. Celkem je v hlavním městě podle údajů Airbnb 7200 hostitelů.

Drtivá většina (68 procent) z nich nabízí pouze jednu nemovitost. Více než polovina pronajímatelů nabízí svůj byt jen občas, jen 44 procent bytů je dostupných v průběhu celého roku.

Přestože počet bytů v nabídce nadále roste, vydělávat se podle zakladatele startupu Blahobyty Adama Nedvěda dlouhodobě daří jen menší části pronajímatelů. "Skokový nárůst nových pronajímatelů v Praze již nelze očekávat. Navíc pravidelné příjmy z nájmu dosahující vyšších desítek tisíc korun vykazovalo jen několik tisíc uživatelů," uvedl Nedvěd.

Trh domácího ubytování začíná být regulován. Finanční správa loni vydala pravidla pro danění z výdělku prostřednictvím ubytovacích platforem. "Mnoho majitelů bytů se postupně profesionalizuje. To v praxi znamená, že nejenže se zpomalí nárůst počtu nových pronajímatelů, ale zejména to stávající vlastníky vede k tomu, že vyhledávají služby či společnosti, které budou situaci řešit za ně. To je nejen nabízet ubytování, ale i řešit potřebnou administrativu a podobně," dodal Nedvěd.

Služby Airbnb jsou nejoblíbenější mezi mladými lidmi ve věku do 30 let, ti tvoří celých 70 procent objednávek v hlavním městě. Jezdí spíše na kratší dobu - na tři až čtyři dny v průměru. Starší turisté zůstávají déle. Lidé ve věku nad 65 let nejčastěji stráví v Praze týden či více. Do Prahy míří přes Airbnb nejčastěji turisté z Německa (14 procent), Spojených států (10 procent) a Francie (osm procent).

Airbnb funguje v ČR od roku 2009. Na trhu dále působí například Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals či Vrbo. Prostřednictvím Airbnb se od září 2016 do září 2017 ubytovalo v Česku 908 tisíc hostů, což je o 64 procent meziročně víc. V České republice je přes deset tisíc hostitelů.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/DPA/Sascha Steinach

Další čtení

Výrobce autosedadel Adient ukončil výrobu. Závody jsou na prodej

Ekonomika
Aktualizováno: 27. 12. 2025 07:09

Cena zlata pokračuje v růstu, přesáhla rekordních 4530 USD za unci

Ekonomika
26. 12. 2025

Tatra Defence Systems dodá na Slovensko vojenské vozy Tatra za až 25 miliard Kč

Ekonomika
23. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV