Analytici: Ekonomika klesla <span>až o 4 procenta</span>

Ekonomika
10. 5. 2009 16:07
Propad až o čtyři procenta odhaduje analytik UniCredit Bank.
Propad až o čtyři procenta odhaduje analytik UniCredit Bank.

Propad až o čtyři procenta odhaduje analytik UniCredit Bank.Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle odhadů analytiků oslovených klesla meziročně o 1,4 až čtyři procenta. Důvodem propadu je podle ekonomů hospodářská krize a negativní ekonomický vývoj v zahraničí, na kterém je česká ekonomika závislá. Obrat lze očekávat až na konci roku, upozorňují analytici.

Rychlý odhad vývoje hrubého domácího produktu v prvním čtvrtletí zveřejní Český statistický úřad v pátek 15. května.

ČTĚTE TAKÉ: STEM: Podle většiny Čechů jde ekonomika z kopce

"Česká ekonomika se navzdory skvělému březnovému výsledku zahraničního obchodu nevyhne recesi," uvedla analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Zahraniční obchod skončil v březnu rekordním přebytkem 23,4 miliardy korun. "Původně jsme se obávali více než tříprocentního poklesu, nyní ale očekáváme v prvním čtvrtletí pokles ekonomiky o dvě procenta," uvedla.

Odhady poklesu meziročního vývoje HDP v prvním čtvrtletí:
UniCredit Bank -4 %
Atlantik FT -3 %
Generali PPF AM -2,4 %
Raiffeisenbank -2 %
Patria Finance -1,7 %
ČSOB -1,7 %
Komerční banka -1,4 %
(Zdroj: společnosti)
"Česká ekonomika v prvním kvartále nejspíše zažila prozatím rekordní propad, což naznačují výsledky z průmyslu a stavebnictví," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Ten odhaduje meziroční propad HDP na 1,7 procenta. Domácí poptávka podle něj ekonomice příliš nepomohla, čekat lze propad investic a útlum spotřeby. "Navíc zahraniční poptávka, na které je Česká republika bytostně závislá, představovala pro ekonomiku jednoznačnou brzdu," dodal.

Bezprecedentní propad ekonomiky až o čtyři procenta odhaduje analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. "První kvartál bude pravděpodobně znamenat dno recese. Meziroční pokles potrvá nejméně do třetího čtvrtletí," uvedl.

Meziroční propad ekonomiky o 2,4 procenta očekává hlavní analytik Generali PPF Asset Management Radomír Jáč, podle kterého ekonomika doplatila poklesem průmyslové výroby a exportů na recesi v zahraničí. Zároveň upozornil, že rychlý odhad Českého statistického úřadu neobsahuje údaje o struktuře vývoje ekonomiky a bývá obvykle revidován. "Čili číslo, jež bude zveřejněno 15. května, by mělo být pojímáno s určitou rezervou," upozornil.

ČTĚTE TAKÉ: Boj s krizí: vláda a opozice si pomohou navzájem

V dalších čtvrtletích by ekonomika měl podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka svůj propad zmírnit a za celý letošní rok by měla klesnout o 3,5 procenta. Za samotné první čtvrtletí očekává meziroční propad o 1,7 procenta.

Česká národní banka za celý letošní rok očekává podle nové prognózy pokles české ekonomiky o 2,4 procenta. Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma ve čtvrtek uvedl, že nejhorší bude propad v prvním čtvrtletí. Ministerstvo financí letos očekává pokles o 2,3 procenta, Mezinárodní měnový fond o 3,5 procenta a Evropská komise o 2,7 procenta.

Ilustrační foto: Jan Zátorsky

Autor: ČTK

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ