Babišova Lovochemie vyrobila nejvíc hnojiv v historii

Ekonomika
29. 8. 2012 12:16
Lovosická Lovochemie.
Lovosická Lovochemie.

Lovosická chemička Lovochemie loni zaznamenala rekordní výkony, vyplývá z výroční zprávy. Vyrábí především hnojiva a těch stěžejních, dusíkatých, vyrobila o 42 procent více než v roce 2010, kdy měla technické problémy. Rekordní jsou i ekonomické výsledky - tržby dosáhly 4,9 miliardy korun, čistý zisk 546 milionů korun. Firma patří do holdingu Agrofert Andreje Babiše. Celý Agrofert vloni vydělal 3,9 miliardy korun při sedmnáctimiliardových tržbách.

V roce 2010 měla Lovochemie velké problémy kvůli technické závadě na výrobně kyseliny dusičné, kterou porouchaný kompresor vyřadil na skoro čtyři měsíce z provozu. Kyselina je jednou z nezbytných složek pro výrobu dusíkatých hnojiv. Po jejím návratu do provozu ale začala chemička vyrábět tak jako nikdy před tím. "Rok 2011 byl nejúspěšnějším rokem v historii akciové společnosti," uvedl ředitel firmy Petr Cingr. Ve firmě pracuje 628 zaměstnanců.

V přepočtu na čistý dusík vloni vyrobila 213 637 tun hnojiva, dalších 9327 tun čistých živin prodala v fosforečných a draselných hnojivech. Dusíkatých hnojiv se vyrobilo o 18 procent víc než v roce 2009 a oproti roku 2010, poznamenanému výrobním výpadkem, dokonce o 42 procent víc. Větší množství už ani současná chemička vyrábět nezvládne, vyplývá z výroční zprávy. Zhruba 60 procent výroby jde dlouhodobě na český trh, zbytek na export, hlavně do Německa.

Současně s tím rostly i tržby - v roce 2009 činily 3,7 miliardy, loni už 4,9 miliardy korun. Podíl na tom má růst nákladů i prodejních cen. "Největší meziroční růst zaznamenaly prodejní ceny ledkových hnojiv a hnojiv se sírou, zhruba o 50 procent, prodejní ceny ostatních hnojiv vzrostly o cirka 30 procent," uvádí výroční zpráva. Lovochemii se ale za této situace vede dobře - zatímco před třemi lety vydělala 145 milionů korun, loni už to byl skoro čtyřnásobek. Agrofertu firma vyplatila třísetmilionovou dividendu.

S areálem Lovochemie sousedí ještě výrobce bionafty Preol. Své výsledky zatím nezveřejnil, v minulosti se ale pohybovaly také v řádu miliard. Obě firmy mají stejného vlastníka. Lovochemie toho chce využít a už chystá stavbu nové kotelny za miliardu korun, která by měla energeticky využívat řepkový šrot právě z Preolu.

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ