Babišovo břemeno. Explosia převedena pod "průmysl"

Ekonomika
2. 4. 2014 13:01
Ministr financí Andrej Babiš připouštěl v případě společnosti Explosia střet zájmů.
Ministr financí Andrej Babiš připouštěl v případě společnosti Explosia střet zájmů.

Vláda převedla pardubickou společnost Explosia pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Za výrobce trhavin a střeliva dosud zodpovídalo ministerstvo financí.

Babiš již dříve deklaroval, že se o přesun správy firmy bude snažit. Společnost je totiž závislá na dodávkách surovin od chemičky Synthesia, kterou ovládá Babišův Agrofert. Ministr připouštěl, že šlo o střet zájmů.

Explosia je od roku 2002 akciovou společností státu. Předtím patřila právě Agrofertu. Ještě před pádem vlády Petra Nečase (ODS) ministerstvo financí připravovalo privatizaci Explosie. Nyní však podle zástupců ministerstva financí nejsou připravovány žádné kroky, které by vedly k prodeji pardubické firmy soukromému sektoru.

Explosia po letech ztrátového hospodaření za loňský rok významně zlepšila výsledky. Tržby proti předloňskému roku vzrostly zhruba o 100 milionů korun na přibližně 610 milionů korun. Proti minulým letům také podnik vykázal významně nižší ztrátu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Vít Šimánek

Další čtení

Čínský webový obchod Shein smí pokračovat v provozu ve Francii, uvedla vláda

Ekonomika
7. 11. 2025

V ČR se v létě ubytovalo 7,9 milionu hostů, meziročně víc, přibylo cizinců

Ekonomika
7. 11. 2025

Tempo růstu tržeb v maloobchodě v září výrazně zaostalo za očekáváním analytiků

Ekonomika
7. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ