Babišův Agrofert ovládne velké výrobce osiv

Ekonomika
17. 7. 2007 12:16
Šéf Agrofertu Andrej Babiš
Šéf Agrofertu Andrej Babiš

Šéf Agrofertu Andrej BabišAndrej Babiš pokračuje v cestě, která má vyústit v plné ovládnutí českého a výhledově rovněž slovenského zemědělství. Nyní kupuje bzeneckou Osevu a vnorovský OS-IN, které vyrábějí a prodávají osiva zemědělcům.

Agrofert Holding získá dominantní podíly ve společnostech, které loni dosáhly téměř půlmiliardového obratu. Oseva, dosud kontrolovaná šestapadesátiletým Václavem Pálenským, se zaměřuje na výrobu osiv polních plodin, zejména hybridů kukuřice. Dále farmářům dodává pšenici, ječmen, řepku, tritikale nebo žito. OS-IN Stanislava Havlíčka (46) se zabývá hlavně obchodem s osivy. Pálenský a Havlíček si dohromady přijdou na devítimístnou částku. 

Andrejem Babišem stoprocentně vlastněný Agrofert Holding získá i podíly v několika dalších firmách, které dosud vlastnily Oseva a OS-IN. Babiš pokračuje v nákupech. Nedávno převzal Strojpol, který patří mezi rozhodující slovenské prodejce kombajnů, traktorů a další zemědělské techniky. Agrofert je dnes jedinou firmou, která dnes ovládá kompletní proces výroby potravin v oblasti pekárenství a zpracování masa v systému „z pole až po vidličku“.

Skupina Agrofert má silné nebo zcela dominantní postavení v chemii, zemědělství, potravinářství a pozemní, zejména zemědělské technice v České republice i na Slovensku. Její loňský zisk před zdaněním, úroky a odpisy výrazně přesáhl sedm miliard korun. Zaměstnává kolem 21 tisíc lidí. Hodnota Agrofertu se počítá v řádu mnoha desítek miliard korun. 

Foto: Jan Schejbal

Další čtení

Bydlení v Česku? Příští rok opět podraží ceny nemovitostí i nájmů

Ekonomika
29. 12. 2025

Výrobce autosedadel Adient ukončil výrobu. Závody jsou na prodej

Ekonomika
Aktualizováno: 27. 12. 2025 07:09

Cena zlata pokračuje v růstu, přesáhla rekordních 4530 USD za unci

Ekonomika
26. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV