Banky snižují sazby u hypoték, i tak na nich dobře vydělávají

Ekonomika
21. 4. 2012 10:02
Hypotéky jsou pro banky pořád ziskové.
Hypotéky jsou pro banky pořád ziskové.

Banky se v posledních týdnech předhánějí s nabídkami nižších úrokových sazeb a dalších zvýhodnění. Přesto na nich pořád dobře vydělávají. Marže bank, tedy rozdíl mezi průměrnými sazbami hypoték a cenou peněz na mezibankovním trhu, je vyšší než loni.

Za poslední tři roky klesly průměrné sazby hypoték v Česku o skoro 3 procentní body. Rozhodně to ale neznamená, že by se stejnou měrou snižoval i zisk bank z hypotečních úvěrů. Naopak, ve srovnání s loňskem je průměrná marže bank vyšší. Stačí srovnat průměrné úrokové sazby, jak je uvádí ukazatel Hypoindex, s úrokovými swapy pro jednotlivé doby fixací úrokových sazeb. Swapy jsou měřítkem toho, kolik stojí banku peníze na mezibankovním trhu.

Letos v březnu byla průměrná úroková sazba u hypotéky s tříletou fixací 3,8 procenta. Na mezibankovním trhu stály tříleté peníze v průměru 1,6 procenta, takže banka na hypotékách vydělala 2,2 procenta; loni v lednu to bylo 1,97 procenta. Z této marže musí zaplatit vlastní náklady, dát stranou peníze pro případ, že klient hypotéku nezaplatí, a zbytek si nechá jako zisk. Náklady na riziko, které si každá banka stanovuje sama podle vlastních statistik o nesplácení jednotlivých typů hypoték a podle solventnosti klientů, ovšem nemusí zisk banky nakonec výrazně snížit. Stačí, když míra nesplácených hypoték bude lepší, než s čím počítají bankovní modely, a banka tak peníze odložené stranou může započítat jako příjmy, a tedy zvýšení zisku.

U pětileté fixace se letošní březnová marže zvedla od loňského ledna z 1,57 procenta na 1,78 procenta. V roce 2009, kdy se sazby hypoték pohybovaly kolem šesti procent, banky vydělávaly na tříletých fixacích zhruba 3 procenta a u pětiletých fixací 2,6 procenta. V té době ovšem kvůli recesi bylo větší riziko, že klienti hypotéky nesplatí, což výslednou sazbu zvyšovalo.

Banky tak stále mohou přicházet s nabídkami nižších úrokových sazeb, aniž by to znamenalo výrazné snížení jejich ziskovosti. Česká spořitelna snížila v dubnu minimální pětiletou sazbu na 3,19 procenta. Většina klientů ovšem musí počítat s vyšší sazbou, která závisí na jejich bonitě. Raiffeisenbank snížila plošně sazby až o 0,5 procentního bodu v závislosti na výši úvěru. Navíc zvýšila z 1 na 1,3 procentního bodu slevu klientům, kteří mají u banky běžný účet a aktivně ho používají. Až pětinu procentního bodu činí sleva na hypotéky od ČSOB. 

Letos v březnu banky poskytly 6111 hypoték v celkové hodnotě 10,32 miliardy korun, uvádí server Hypoindex, který trh s hypotékami sleduje. Ve srovnání únorem je to nárůst o 600 smluv, respektive o 1,5 miliardy korun.

Autor: Jan StuchlíkFoto: Profimedia

Další čtení

Český výrobce vinylů je stále největší na světě. Firma prodala 70 milionů desek

Ekonomika
13. 5. 2025

Česká pošta loni zase prodělala půl miliardy. Další ztráty se čekají i letos

Ekonomika
13. 5. 2025

V Praze dnes začne první část rekonstrukce Libeňského mostu

Ekonomika
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ