Skupina GZ Media, která je světovou jedničkou ve výrobě gramofonových desek, loni utržila 7,3 miliardy korun, meziročně zhruba o miliardu méně. Firma celosvětově prodala 70 milionů gramofonových desek. Letos chce zvýšit investice na půl miliardy korun. Informovala o tom dnes v tiskové zprávě. Generální ředitel Michal Štěrba Seznam Zprávám řekl, že přes pokles tržeb dosáhla společnost třetích nejlepších výsledků. Ukazatel EBITDA, tedy zisk před započtením úroků, daní a odpisů, klesl téměř na 1,5 miliardy korun z předloňských 1,8 miliardy Kč.
"Výsledky v uplynulých letech kopírují celkovou situaci na trhu. V letech pandemie covidu-19 jsme zaznamenali enormní nárůst zájmu o gramofonové desky a tím i nárůst tržeb v desítkách procent. Nyní se situace a hospodářské výsledky vrátily na standardní úroveň před tímto abnormálním růstem. V dalším roce plánujeme mírný růst v řádu jednotek procent,“ uvedl ředitel v tiskové zprávě. Loňské investice činily bezmála 400 milionů korun. Letos chce investovat téměř 500 milionů, převážně do automatizace.
Skupina loni pokračovala v expanzi za hranice ČR. Otevřela pobočku na výrobu hmoty pro výrobu gramofonových desek v americkém Hohenwaldu a společnost GZ PrintPak na výrobu prémiových papírových tašek ve Wisconsinu. "Podíl výroby gramodesek v České republice a v našich zahraničních pobočkách byl v roce 2024 přibližně 50 procent na 50 procent," uvedl Štěrba.
Skupina zaměstnává téměř 3000 lidí, z toho přes 2000 v Česku. Hlavní výrobní závod má v Loděnici na Berounsku a další provozy v Soběslavi, Hýskově a Příbrami. Dceřiné společnosti jsou i v Kanadě, Francii a ve Spojených státech, kde firma zažívá velký růst.
GZ Media má více než sedmdesátiletou tradici. Kromě výroby gramofonových desek dodává klientům z celého světa polygrafické služby a produkty v mediálním, tiskovém a balicím průmyslu. Výroba vinylů se sice na začátku 90. let minulého století zhroutila, později ale začaly být opět populární a dnes na nich GZ Media staví své podnikání. Naopak výrobu CD a DVD v Česku již zastavila. Důvodem bylo mimo jiné to, že potřebovala víc místa pro výrobu gramodesek.