Bartuška: Buď Gazprom uzná pravidla EU, nebo zmizí z trhu

Ekonomika
28. 4. 2015 10:35
Kompresorová stanice Gazpromu na Ukrajině.
Kompresorová stanice Gazpromu na Ukrajině.

Rozhodnutí Evropské komise obvinit Gazprom ze zneužívání dominantního postavení na trhu je jednou z nejdůležitějších událostí letošního roku ve vztazích mezi Evropou a Ruskem, míní český vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška. Šetření, které ovšem ještě delší dobu potrvá, podle něj skončí buď tím, že se ruský plynárenský monopol na evropském trhu začne chovat podle evropských pravidel, nebo z Evropy odejde.

"Je to spor o to, jestli se na území EU budou dodržovat evropské zákony, nebo nějaká speciální pravidla šitá na míru strategickým podnikům našich sousedů," poznamenal Bartuška.

Evropská komise minulý týden poslala Gazpromu soupis námitek vůči postupu firmy na trzích ve východní Evropě. Podle přesvědčení evropské exekutivy společnost v osmi zemích regionu znemožňovala konkurenci na trhu se zemním plynem a v pěti si v důsledku toho účtovala nepřiměřeně vysoké ceny.

Gazprom obvinění odmítl a v prohlášení zdůraznil, že je zřízen podle ruského práva jako podnik strategického významu.

"Sdělení námitek je na pohled strašně nutný výraz. Ale když ten termín řeknete lidem z Microsoftu nebo Intelu, tak se ještě dneska - po mnoha letech - orosí. Protože to jejich firmy stálo miliardy dolarů na pokutách a tisíce a tisíce odpracovaných hodin s komisí," poznamenal Bartuška. Připomněl, že šetření obou těchto případů trvalo řadu let, v případě Microsoftu skoro desetiletí, a společnosti dramaticky omezovalo v jejich možnostech expanze, akvizic, nových produktů a podobných oblastech.

Český vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

Český vládní zmocněnec také upozornil, že ruská firma je prošetřována od srpna 2012, přípravná fáze začala ještě dříve. "Takže to opravdu nesouvisí ani s Krymem, ani s Ukrajinou. A těžko může být komise právně obviňována, že dělá jakousi agitační práci či práci na zakázku," řekl Bartuška. Obdobně ostatně při zveřejnění kroku minulý týden na novinářské dotazy reagovala také eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margethe Vestagerová, když věc označila za čistě obchodní spor.

V České republice se přitom podle Bartušky Gazprom především v posledních letech choval "velmi korektně". Česko od 90. let minulého století totiž udělalo mnohé k diverzifikaci svých zdrojů surovin i jejich přepravních cest. Bartuška připomněl kontrakt s Norskem v roce 1997 či možnost reverzních toků z Německa.

Zajímavá je také podle něj současná situace. V loňském roce ze Slovenska přiteklo do Česka asi půl miliardy kubíků zemního plynu, opačným směrem na východ však proudilo 36 miliard kubíků, tedy výrazně více.

"Navíc naše firmy platí za plyn na burzách v Rotterdamu nebo v Německu standardní západoevropské ceny," připomněl Bartuška. A v západní Evropě je od roku 2008 plyn dlouhodobě levnější, než za kolik jej nabízí ruský monopol.

Bartuška nechtěl odhadovat, jak dlouho spor komise s ruskou firmou potrvá. Připomněl, že Gazprom dostal na odpověď 12 týdnů. "Hodně se ukáže z toho, jaké budou jeho další kroky," myslí si zmocněnec.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Sergei Chuzavkov, Šulová Kateřina

Další čtení

Pražské služby postavily parkoviště z hmoty vznikající při spalování odpadu

Ekonomika
29. 4. 2025

Adidas výrazně navýšil zisk na 428 miliard eur, výhled nezlepší kvůli clům

Ekonomika
29. 4. 2025
ilustrační foto

Chcete jistotu? Investujte do zlata. Za 25 let stoupla jeho cena o tisíc procent

Ekonomika
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ