Billa převzala supermarkety Delvita, chce další obchody

Ekonomika
1. 6. 2007 11:41
bez popisku 11375
bez popisku 11375

Obchodní řetězec Billa, který převzal 97 supermarketů Delvita a zvýšil díky tomu počet svých tuzemských prodejen na 180, plánuje v Česku další expanzi. V následujících letech chce Billa v Česku otevřít několik desítek nových prodejen a její vedení při upevňování pozice na tuzemském trhu nevyloučilo ani nákup konkurenčních obchodů.

Generální ředitel společnosti Billa ČR Jaroslaw Szczypka dnes novinářům řekl, že Billa v příštích pěti letech otevře v ČR sedm až osm nových prodejen ročně. "Zaměříme se na regiony, kde Billa ani Delvita zatím nepůsobí. Půjde zejména o města se zhruba 5000 obyvateli," uvedl Szczypka, podle kterého dnešní akvizice 97 supermarketů Delvita nebude mít na rozvojové plány Billy žádný vliv.

Billa společně s diskontními prodejnami patří do obchodní skupiny REWE Group. Podle Jana Kunatha z REWE Group by se Billa měla v roce 2008 díky převzetí Delvit a otevření nových prodejen stát jedničkou mezi českými supermarkety. Vyšší počet supermarketů než Billa nyní v Česku provozuje obchodní řetězec Ahold, který na konci loňského roku měl na tuzemském trhu 244 prodejen Albert.

"Silnou pozici společnosti Billa v Česku a dalších státech střední a východní Evropy budeme budovat i v budoucnosti, a to nejen organickým rozvojem naší sítě, ale i dalšími možnými a ekonomicky smysluplnými akvizicemi," uvedl Kunath.

Podobně jako Billa se v poslední době na menší města začaly zaměřovat i ostatní obchodní řetězce, protože velká města jsou již obsazena. "Dojde k rozvoji nových formátů, zejména menších prodejen. Expanzí mezinárodních společností je totiž zatím málo pokrytá oblast menších obcí pod 5000 obyvatel a také vnitroměstský prostor," uvedl analytik Zdeněk Skála ze společnosti Incoma Research.

Například společnost Tesco Stores ČR svůj první malý supermarket otevřela v roce 2005 v Mikulově, který má zhruba 8000 obyvatel. V závěru loňského roku mělo Tesco malé obchody i ve Vodňanech, Bechyni či Veselí nad Lužnicí. V těchto obcích žije asi 6000 lidí.

Skála upozornil, že po převzetí řetězce Delvita společností Billa se na tuzemském trhu vytvořila skupina pěti nejsilnějších obchodních řetězců, a to Schwarz (Lidl, Kaufland), Ahold (Hypernova, Albert), Makro, Tesco a REWE Group (Billa a Penny Market). Každý z nich má tržby vyšší než 30 miliard korun. "Celkem mají tržby přes 190 miliard korun a podíl v rychloobrátkovém zboží téměř 50 procent," podotkl Skála.

REWE Group loni mezi deseti největšími obchodníky v Česku patřilo s odhadovanými tržbami 25,8 miliardy korun páté místo. Z této částky připadlo 17,3 miliardy korun na sesterské Penny Markety. První příčka loni podle předběžných údajů společnosti Incoma Research a časopisu Moderní obchod patřila skupině Schwarz (43,5 miliardy korun), která provozuje hypermarkety Kaufland a diskontní prodejny Lidl. Delvita byla až desátá a její odhadované tržby v roce 2006 činily 8,8 miliardy korun.

Delvita je čtvrtým obchodním řetězcem, který se kvůli tvrdému konkurenčnímu boji o zákazníky rozhodl opustit český trh. V roce 2005 z ČR odešel Julius Meinl, loni jej následoval francouzský Carrefour a německý řetězec Edeka. Síť 27 supermarketů Edeka a 11 hypermarketů Carrefour získalo Tesco Stores ČR. Bývalé obchody Julius Meinl nyní patří společnosti Ahold.

Deset největších obchodních řetězců loni díky těmto fúzím a otevírání nových prodejen výrazně posílilo pozici na tuzemském trhu, na kterém jim v oblasti rychloobrátkového zboží patřil již 63 procentní podíl. V roce 2005 mělo deset největších obchodníků podíl 53 procent.

Největší obchodní řetězce v roce 2006:

pořadí
obchodní řetězec tržby v mld. Kč prodejny
1Ahold CR
38,5*hypermarket Hypernova (56),supermarket Albert (244)
2Makro Cash&Carry ČR38,3velkoobchody Makro (12)
3Tesco Stores ČR36,0*hypermarket (46), obchodní dům (6), supermarket (32)
4
Kaufland ČR31,0*hypermarket (75)
5Globus ČR20,5hypermarket (11)
6Penny Market17,3diskontní prodejna (164)
7Lidl ČR14,0*diskontní prodejna (152)
8Plus Discount13,0 diskontní prodejna (128)
9Spar Česká obchodní společnost11,0*hypermarket Interspar (25)
10Delvita8,8*supermarket (95)
11Billa8,5*
supermarket (80)


* - odhad

Zdroj: Icoma Research a časopis Moderní obchod

Foto: Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ