Ceny komodit na Plodinové burze Brno <span>skokově vzrostly</span>

Ekonomika
10. 8. 2010 13:56
Ceny komodit na Plodinové burze Brno skokově vzrostly.
Ceny komodit na Plodinové burze Brno skokově vzrostly.

Ceny komodit na Plodinové burze Brno skokově vzrostly.Na Plodinové burze Brno vzrostly skokově ceny většiny komodit. O více než dvacet procent stoupla cena potravinářské pšenice a ječmene. Důvodem jsou podle generálního sekretáře burzy Karla Zezuly klimatické změny nejen v ČR, ale i v Evropě a situace v Rusku.

Mírný nárůst cen burza zaznamenala již před dvěma týdny. "Nyní jsou nárůsty rapidní. Podobné jsme nezaznamenali několik posledních let," řekl Zezula. Jedním z dalších důvodů zvýšení cen je opoždění sklizně. Zatím podle Zezuly nelze určit, zda se letos sklidí méně, nebo více obilí.

Podle analytika společnosti Oseva, Agro Brno Petra Korčáka ceny na domácích i zahraničních trzích tento rok silně ovlivnuje vývoj počasí i zprávy o zahraničních katastrofách. Jedná se o záplavy v Německu, Polsku, Pakistánu a Číně, požár v Rusku a následný zákaz vývozu obilovin. "Počasí v tuzemsku posunulo sklizeň zhruba o dva týdny a momentálně jen částečně umožňuje
sklizeň. Kvalita se díky neustálým dešťům stále snižuje," uvedl Korčák. Ceny komodit proto podle něj rostou.

Růst cen se projevuje zejména u pšenice potravinářské, která zdražila o 670 korun za tunu, ječmene krmného o 605 korun za tunu, pšenice krmné o 551 korun za tunu a řepky olejné o 467 korun. Nárůst cen z posledních týdnů přišel po dlouhém období stagnace a poklesů. Ceny většiny obchodovaných komodit se neměnily nebo mírně klesaly od zahájení loňské sklizně, která přinesla meziročně nižší výnosy i horší kvalitu obilovin. Podle zemědělců na to mělo vliv velmi suché jaro i změny počasí při sklizni.

ČTĚTE TAKÉ: Žně jsou ve skluzu. Zemědělci sklidili desetinu obilí

Také letos očekávají zemědělci, především z jihu Moravy, špatnou kvalitu obilovin. Na většině polí stála na jaře a počátkem léta kvůli častým dešťům a lokálním záplavám voda. Například na Hodonínsku odepsali zemědělci sklizeň na zhruba pětině oseté plochy. Plodinová burza Brno sleduje prodejní a nákupní ceny vybraných komodit pravidelně od roku 1995. Další setkání makléřů se v sídle burzy v Kotlářské ulici uskuteční v úterý čtyřiadvacátého srpna.

Foto: Jan Schejbal

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ