Ceny vajec klesají, ale rostou ceny rajčat

Ekonomika
18. 5. 2012 10:52
V uplynulých pěti týdnech zdražila rajčata o deset procent.
V uplynulých pěti týdnech zdražila rajčata o deset procent.

V obchodech s potravinami v ČR v uplynulých pěti týdnech zdražila rajčata o deset procent, vejce stejným poměrem zlevnila. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

V České republice ve sledovaném období mezi 11. dubnem a 15. květnem klesly ceny 11 z 26 sledovaných potravin, naopak 14 jich zdražilo. Cena mouky se nezměnila. Nejvýrazněji zlevnila vejce (-9,42 %). Deset kusů se dá aktuálně pořídit v průměru za 37,22 Kč. Nejlevnější je Ústecký kraj (34,90 Kč), naopak v průměru nejdražší vejce mají na Královéhradecku (41,59 Kč). Z dalších potravin zlevnila například eidamská cihla, rýže či kuchaná kuřata.

Opačný cenový pohyb zaznamenali statistici především u rajčat (+10,36 %, 44,73 Kč/kg). Nejdražší jsou na Vysočině (47,25 Kč), naopak nejlevnější v Moravskoslezském kraji (41,75 Kč). Obchodníci však zdražili například i banány, pomeranče, brambory, cukr, těstoviny či bílé jogurty.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Francie vybrala na nové dani pro bohaté jen čtvrtinu plánovaného výnosu

Ekonomika
24. 1. 2026

Pražské letiště nabízí cestujícím digitální asistentku místo SMS notifikací

Ekonomika
23. 1. 2026
ilustrační fotografie

Cena stříbra poprvé překročila 100 USD za unci, zlato je blízko 5000 USD za unci

Ekonomika
23. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ